Anneden algılanan narsisizm ile yetişkinlikte gözlenen narsisistik ve bağımlı kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between perceived maternal narcissism and adult narcissistic and dependent personality traits
  1. Tez No: 994111
  2. Yazar: ZİNAR ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, anneden algılanan narsisizmin yetişkinlik döneminde gözlenen narsisistik ve bağımlı kişilik özellikleriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Literatürde narsisizmin farklı türleri tanımlanmakla birlikte, son yıllarda özellikle büyüklenmeci ve kırılgan narsisizm boyutları üzerinde durulmaktadır. Büyüklenmeci narsisizm; kendini yüceltme, üstünlük kurma ve kırılgan bir özsaygı ile karakterize edilirken, kırılgan narsisizm sosyal ilişkilerde kaygı, eleştiriye karşı aşırı duyarlılık ve reddedilme hassasiyeti ile tanımlanmaktadır. Literatür, ebeveynlerin narsisistik özelliklerinin bireyin kişilik gelişimi üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir. Bu araştırmada, 25–65 yaş aralığında, öz annesiyle en az 12 yaşına kadar birlikte yaşamış ve birincil bakım vereni anne olan 401 yetişkin bireyin (203 kadın, 198 erkek) verileri incelenmiştir. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler Ölçeği, Kişilerarası Bağımlılık Ölçeği Kısaltılmış Formu ve Patolojik Narsisizm Envanteri kullanılmış; veriler ilişkisel tarama modeli çerçevesinde SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, anneden algılanan narsisizmin alt boyutlarından kontrol/müdahalecilik ile kırılgan narsisizm arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca kontrol/müdahalecilik, kişilerarası bağımlılığın sosyal özgüven eksikliği alt boyutuyla pozitif ilişkiliyken; eleştirellik/suçlayıcılık ve kontrol/müdahalecilik alt boyutlarının duygusal güven ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Demografik değişkenlerin araştırma değişkenleri bakımından farklılaştığı da belirlenmiştir. Sonuç olarak, anneden algılanan kontrolcü ve müdahaleci tutumların yetişkinlik döneminde kırılgan narsisizm ve bağımlı kişilik özellikleriyle ilişkili olduğu; özellikle sosyal özgüven eksikliği ve duygusal güven alanlarında risk oluşturabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between perceived maternal narcissism and narcissistic and dependent personality traits observed in adulthood. Although different types of narcissism have been defined in the literature, recent research has particularly focused on grandiose and vulnerable dimensions of narcissism. Grandiose narcissism is characterized by self-enhancement, dominance, and a fragile sense of self-esteem, whereas vulnerable narcissism is defined by anxiety in social relationships, hypersensitivity to criticism, and heightened sensitivity to rejection. The literature suggests that parental narcissistic traits may have a significant impact on individuals' personality development. The sample of the study consisted of 401 adults (203 women, 198 men) aged between 25 and 65 years who had lived with their biological mothers until at least the age of 12 and whose primary caregiver was their mother. Data were collected using the Demographic Information Form, the Perceived Maternal Narcissistic Traits Scale, the Short Form of the Interpersonal Dependency Inventory, and the Pathological Narcissism Inventory. The data were analyzed within the framework of a relational screening model using SPSS 27.0. The findings indicated a positive and significant relationship between the control/intervention subdimension of perceived maternal narcissism and vulnerable narcissism. In addition, the control/intervention subdimension was positively associated with the lack of social self-confidence subdimension of interpersonal dependency. Moreover, the critical/blaming and control/intervention subdimensions of perceived maternal narcissism were found to be positively related to emotional reliance. Differences in the study variables were also observed across demographic characteristics. Overall, the results suggest that perceived controlling and intrusive maternal attitudes are associated with vulnerable narcissism and dependent personality traits in adulthood and may pose particular risks in the domains of social self-confidence and emotional reliance.