Kaba matris teorisi inşası, denk matris yapısı, benzerlik ve karar verme uygulamaları
Construction of rough matrix theory, structure of equivalent matrices with similarity and decision making applications
  1. Tez No: 994112
  2. Yazar: ASSİYE CANAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN OSMAN ATAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada bir Pawlak yaklaşım uzayının karakteristik matrisleri tanıtılmış ve birleşim, kesişim, tümleyen, fark ve simetrik fark gibi işlemlerle desteklenmiştir. Yaklaşım matrisi, kabalık matrisi, üst ve alt yaklaşım matrisleri ve sınır matrisi karakteristik matrislerin özel türleri olarak tanımlanmış ve bu sayede kaba küme belirleme ve bilgisayar ortamında çok sayıda girdi içeren problemleri çözme gibi bir çok kullanışlı sonuç elde edilmiştir. Bir problemin çözümünde direkt olarak etkili olan kümeleri veren etki kümeleri tanıtılmış ve bu sayede bir kümenin dış ve iç ölçüleri ile yaklaşım doğruluğu tanımlanmıştır. Yeni bir kavram olan denk matris tanıtılmış ve denk matrisleri kullanarak benzerlik ölçüleri ile kaba kümelerin yeni karakterizasyonları sunulmuştur. Ayrıca yeni benzerlik yöntemlerini kullanarak bir şirketin başvurduğu ihale için işi tamamlamak üzere sunacağı zaman çizelgesinin tahmini değerinin nasıl hesaplanacağına ilişkin bir uygulamaya yer verilmiştir. Son olarak kaba matrislere ve ağırlıklı benzerlik ölçülerine dayalı yeni bir karar verme metodu önerilmiş ve hesaplama süreçlerini göstermek için günlük hayata dair uygulama ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, characteristic matrices of a Pawlak approximation space are introduced and supported by operations such as union, intersection, complement, difference and symmetric difference. We define special types of characteristic matrices: approximation matrix, roughness matrix, upper and lower approximation matrices and boundary matrix and obtain many useful results such as rough set determination and solving problems involving many data entries in computer environment. We introduce effect sets that give the effective set in solving a problem and using this concept we define external and internal measures of a set and accuracy of the approximation. We present a new concept of equivalent matrices and a novel characterizations of rough sets with similarity measures using equivalent matrices. In addition, we give an application about how a company will calculate the estimated value of the timeline it will submit to complete the work for the tender it is applying for using new similarity methods. Finally, we propose a new decision-making method based on the rough matrices and weighted similarity measures and then followed by real-life application to illustrate the computational processes.