Sağlık çalışanlarında karanlık kişilik özelliklerinin ruminasyon ile ilişkisi
Relationship of dark personality traits with rumination in healthcare professionals
- Tez No: 994132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN IRMAK ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de görev yapan sağlık çalışanları arasında karanlık üçlü kişilik özellikleri ile ruminatif düşünce biçimleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, çevrimiçi ortamda hazırlanan anket formu aracılığıyla 432 sağlık çalışanından veri toplanmıştır. Anket formu; Karanlık Üçlü Kişilik Ölçeği, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği ve demografik bilgi formundan oluşmaktadır. Elde edilen veriler Jamovi istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, karanlık üçlü kişilik özellikleri ile ruminasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur. Analizler, karanlık kişilik özellikleri arttıkça ruminatif düşünce eğilimlerinin de arttığını göstermiştir. Demografik faktörler açısından elde edilen bulgular, bazı kişilik özellikleri ve ruminasyon düzeylerinin cinsiyet, yaş, mesleki deneyim ve eğitim durumu gibi faktörlere göre farklılaştığını göstermektedir. Araştırma sonuçları, sağlık çalışanlarının psikolojik süreçlerini anlamada kişilik özelliklerinin önemli bir belirleyici olduğunu ortaya koymakta ve sağlık yönetimi alanında bireysel farklılıkları dikkate alan yaklaşımların gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between dark triad personality traits and ruminative thinking patterns among healthcare professionals working in Turkey. In the study, data were collected from 432 healthcare professionals through an online questionnaire. Questionnaire form; It consists of the Dark Triad Personality Scale, the Ruminative Thinking Scale and the demographic information form. The data obtained were analyzed through the Jamovi statistical program. The research findings revealed that there were statistically significant associations between dark triad personality traits and rumination. The analyzes showed that as dark personality traits increase, so do ruminative thinking tendencies. The findings obtained in terms of demographic factors show that some personality traits and rumination levels differ according to factors such as gender, age, professional experience and educational level. The results of the research reveal that personality traits are an important determinant in understanding the psychological processes of healthcare professionals and point to the necessity of approaches that take into account individual differences in the field of health management.