Yarasa gübresi ve biyokömürün bazı toprak özellikleri ve biber bitkisinin verim parametreleri üzerine etkisi
Effect of bat manure and biochar on some soil properties and yield parameters of pepper plant
- Tez No: 994143
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL YAKUPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, organik toprak düzenleyicilerinin sürdürülebilir toprak sağlığı ve bitki verimliliği üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu amaçla araştırmada, yarasa gübresi ve biyokömürün farklı dozlarda (%0, %1, %2, %4) uygulanmasının toprak özellikleri ile biber (Capsicum annuum L.) bitkisinin besin element içerikleri ve verim parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma, Samsun ili Vezirköprü ilçesinden alınan kumlu tın bünyeli topraklar ile sera koşullarında yürütülmüş; deneme sonunda elde edilen toprak ve bitki örnekleri analiz edilerek istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, biyokömür uygulamasının toprak pH'sını artırdığı görülmüş; uygulama öncesinde 7,91 olan pH değeri, 45. günde %4 dozda 8,02'ye yükselmiş ve 90. günde ise 7,99 olarak belirlenmiştir. Bu durumun toprak reaksiyon değerinin alkali yönde bir artışa neden olduğu, bunun besin elementlerinin tutulmasını kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Değişebilir potasyum, kalsiyum ve magnezyum düzeylerinin de biyokömür uygulamalarında daha fazla etkilendiği belirlenmiştir. Yarasa gübresi ise toprağın organik madde içeriğini yükselterek azot ve fosfor alımını artırmış; demir, mangan, bakır ve çinko gibi mikro elementlerin ise yarasa gübresi ve zaman faktöründen daha fazla etkilendiği belirlenmiştir. Toprakta bulunan makro ve mikro besin elementlerinin içerikleri değerlendirildiğinde, yarasa gübresinin hızlı mineralizasyon faydası sağladığı; biyokömürün ise bitki besin elementlerinin toplam miktarlarını artırdığı belirlenmiştir. Verim parametreleri açısından da yarasa gübresi vejetatif gelişimi desteklerken, biyokömür kök gelişimi ve biyokütle artışını desteklemiştir. Sonuç olarak, yarasa gübresi uygulamasının biyokömüre kıyasla bitki besin elementi içeriklerine daha hızlı etki ettiği, biyokömür uygulaması ise daha uzun sürelerde etkisinin ortaya çıktığı belirlenmiştir. Her iki toprak düzenleyicinin, sürdürülebilir tarımsal üretim açısından değerlendirildiğinde, önemli birer potansiyel sunduğu ve kimyasal girdilere bağımlılığı azaltabilecek nitelikte iyi birer seçenek olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of organic soil amendments on sustainable soil health and plant productivity. For this purpose, the effects of applying bat guano and biochar at different rates (0%, 1%, 2%, and 4%) on soil properties, as well as on the nutrient element contents and yield parameters of pepper (Capsicum annuum L.) plants, were investigated. The study was conducted under greenhouse conditions using sandy loam soils collected from the Vezirköprü district of Samsun Province; at the end of the experiment, soil and plant samples were analyzed and statistically evaluated. According to the results obtained, biochar application increased soil pH; the pH value, which was 7.91 before application, increased to 8.02 at the 4% rate on the 45th day and was determined as 7.99 on the 90th day. This increase indicated a shift in soil reaction toward alkaline conditions, which facilitated the retention of nutrient elements. Exchangeable potassium, calcium, and magnesium levels were also found to be more strongly affected by biochar applications. Bat guano increased soil organic matter content and enhanced nitrogen and phosphorus uptake, while micronutrients such as iron, manganese, copper, and zinc were more strongly influenced by bat guano application and the time factor. Evaluation of macro- and micronutrient contents in the soil indicated that bat guano provided the benefit of rapid mineralization, whereas biochar increased the total amounts of plant nutrient elements. In terms of yield parameters, bat guano supported vegetative growth, while biochar promoted root development and biomass accumulation. As a result, bat guano application was found to have a more rapid effect on plant nutrient element contents compared to biochar, whereas the effects of biochar application became evident over a longer period. Overall, both soil amendments were found to offer significant potential for sustainable agricultural production and to be effective options capable of reducing dependence on chemical inputs.