Major depresyon tanılı hastalarda ssgi kullanımına bağlı esnemenin sıklığının belirlenmesi ve klinik özelliklerle ilişkisinin prospektif değerlendirilmesi
Prevalence of ssri-related yawning and relationship with clinical features in patients with major depression
- Tez No: 994151
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Major Depresyon (MD) tanılı hastaların tedavisinde sık kullanılan ilaç gruplarından seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSGİ)'nin yaşam kalitesi üzerine önemli etkileri bulunan yan etkilerinden biri esneme olup, bu yan etki bugüne dek prospektif olarak değerlendirilmemiştir. Esneme yaygın bir fizyolojik reaksiyon olmasına rağmen, aşırı miktarda olması yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, MD tanılı hastalarda SSGİ kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan esneme sıklığını ve bu esneme sıklığının klinik özelliklerle ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, DSM-5'e göre MD tanısı almış ve SSGİ tedavisi düzenlenmiş, daha önce bu ilaç grubunu kullanmamış 18-65 yaş aralığındaki 150 hasta dahil edilmiştir. Hastalar sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Envanteri (Beck-D), UKU İlaç Yan Etki Ölçeği, Uykusuzluk Şiddeti Endeksi (UŞİ) ve araştırmacılar tarafından geliştirilen Esneme Şiddeti Değerlendirme Formu ile değerlendirilmiştir. Tedavinin 1. ayında hastalar tekrar değerlendirilmiş ve aynı formlar doldurulmuştur. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 150 hastanın 110'u bir ay sonra kontrol muayenesine katılmıştır. Tedavi sonrasında Beck-D ve UŞİ puan ortalaması anlamlı şekilde azalmıştır (p < 0.001). Esneme şiddeti tedavi sonrasında öncesine göre anlamlı düzeyde artış göstermiş (p=0,010), aşırı esneme sıklığı tedavi sonrasında %5,4'ten %15,4'e yükselmiştir. Tedavi öncesinde ve sonrasında Beck-D ve UŞİ skorları ile esneme şiddeti arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyon saptanmıştır. Esneme şiddetinin tedaviye yanıt veren hastalarda azaldığı ancak tedaviye yanıt vermeyen hastalarda anlamlı düzeyde arttığı tespit edilmiştir. Tartışma: SSGİ tedavisi depresyon ve uykusuzluk belirtilerinde önemli bir iyileşme sağlamış, ancak esneme şikayetlerinde artışa yol açmıştır. Bu bulgular, SSGİ tedavisi alan depresyon hastalarında esneme sıklığının ve şiddetinin dikkatle izlenmesi gerektiğini, esneme ile tedavi yanıtı arasındaki ilişkinin ise tedavi yanıtını değerlendirmede pratik bir araç olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Yawning is a common physiological reaction, yet when excessive, it can adversely affect the quality of life. One of the significant side effects of selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs), commonly used in the treatment of major depression (MD), is yawning, which has not been prospectively evaluated to date. This study aims to determine the frequency of SSRI-related yawning in patients with MD and its relationship with clinical features. Materials and Methods: The study included 150 patients aged 18-65 who were diagnosed with MD according to DSM-5, had not previously used SSRIs, and were prescribed SSRI treatment at Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital. Patients were evaluated using a sociodemographic data form, Beck Depression Inventory (BDI), UKU Side Effect Rating Scale, Insomnia Severity Index (ISI), and a Yawning Severity Assessment Form developed by the researchers. Patients were re-evaluated one month after starting treatment, completing the same forms. Results: Of the 150 patients included in the study, 110 participated in the follow-up evaluation one month later. Post-treatment, the mean BDI and ISI scores significantly decreased (p < 0.001). The severity of yawning showed a significant increase post-treatment compared to pre-treatment (p = 0.010), with the prevalence of excessive yawning rising from 5.4% to 15.4%. A positive correlation was found between yawning severity and both BDI and ISI scores before and after treatment. Yawning severity decreased in patients who responded to treatment but significantly increased in those who did not respond to treatment. Discussion: SSRI treatment led to significant improvement in depression and insomnia symptoms but also increased yawning complaints. These findings suggest that the frequency and severity of yawning in patients receiving SSRI treatment for depression should be closely monitored. Additionally, the relationship between yawning and treatment response may serve as a practical tool for evaluating treatment efficacy.