DOPA yüklü grafen kuantum noktalarının (DOPA-GQDS) in vitro toksisite, etkinlik ve in vivo biyodağılım potansiyeli
In vitro toxicity, efficacy and in vivo biodistribution potential of DOPA-loaded graphene quantum dots (DOPA-GQDS)
- Tez No: 994160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmada boyutları ve floresan özellikleriyle dikkat çeken grafen kuantum noktaları (GQD) ile, nörodejeneratif hastalıklarda rol oynayan DOPA molekülünün sentezinin gerçekleştirilmesi, karakterizasyon analizlerinin yapılması ve in silico yöntemlerle etkileşiminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. DOPA-GQD NP'lerin in vitro toksikolojik değerlendirmelerinin L929 (fibroblast hücre hattı) ve SH-SY5Y (nöroblastoma hücre hattı) hücrelerinde belirlenmesi, in vitro nörodejeneratif hastalık modeli oluşturularak, nöroprotektif etkinliğinin moleküler düzeyde incelenmesi ve in vivo biyodağılım potansiyelinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: DOPA-GQD NP'lerin sentezi gerçekleştirilerek, SEM, EDX, FT-IR, ZETA ve UV-VIS spektrofotometre analizleriyle karakterizasyon analizleri yapılmıştır. Moleküler Docking yöntemi ile DOPA ve GQD NP'lerin aralarındaki etkileşim ve DOPA-GQD NP'lerin Alzheimer hastalığı ile ilişkili proteinlerle etkileşimleri incelenmiştir. DOPA-GQD NP'lerin in vitro deneysel yöntemlerle SH-SY5Y ve L929 hücre hatlarında sitotoksisite (WST-1, LDH) ve oksidatif hasar düzeyleri (ROS) belirlenmiştir. Konfokal mikroskobi yöntemiyle, GQD ve DOPA-GQD NP'lerin hücresel alım analizi yapılmıştır. SH-SY5Y hücrelerinde in vitro nörodejeneratif hastalık modeli oluşturulmuş, oluşturulan model üzerinde DOPA ve DOPA-GQD NP'lerin nöroprotektif etkileri belirlenmiştir. DOPA ve DOPA-GQD NP'lerin oluşturulan model üzerinde ilişkili genlerin (TAU, SOD2, NF-κB1, IL-6, IL-8) ekspresyon profilleri, Asetilkolin esteraz (AchE) inhibisyon ve Lipid peroksidasyon (MDA) seviyelerine etkileri incelenmiştir. In vivo biyodağılım potansiyeli IVIS spectrum ile belirlenmiştir. Bulgular: GQD NP ve DOPA moleküllerinin sentezi başarıyla gerçekleştirilmiş, karakterizasyon analizleri ile desteklenmiştir. Moleküler docking analizi sonucunda, DOPA ve GQD arasındaki etkileşimin güçlü olduğu, elde edilen DOPA-GQD NP'lerin en yüksek afiniteyi TAU proteini ile (-34.4 kcal/mol), görece en düşük afiniteyi AchE proteini ile gösterdiği (-10.8 kcal/mol) belirlenmiştir. DOPA-GQD NP'lerin L929 üzerinde WST-1 ve LDH testleri ile sitotoksik etki göstermediği, SH-SY5Y hücrelerinde sitotoksik etki gösterdiği, ROS testi ile oksidatif hasarı azalttığı görülmüştür. SH-SY5Y hücrelerinde yapılan WST-1 testi sonucunda IC50 değerleri GQD için 320 ±0.7843, DOPA için 450±0.8723, DOPA-GQD için 292± 0.6754 μg/mL olarak hesaplanmıştır. DOPA-GQD NP'lerin 4 saatlik maruziyetle hücreye alındığı konfokal mikroskobi tekniğiyle ortaya koyulmuştur. In vitro nörodejeneratif hastalık modelinde, DOPA-GQD NP'lerin nöroprotektif etki gösterdiği, hücre migrasyon testinde, DOPA-GQD NP'lerin hücre proliferasyonunu diğer gruplara kıyasla arttırdığı, TAU, SOD2, NF-κB1, IL-6, IL-8 gen ekspresyon profillerini değiştirdiği, AchE inhibisyonunu artırdığı, lipid peroksidasyon (MDA) seviyelerini düşürdüğü belirlenmiştir. İntravenöz uygulama sonrası GQD NP ve DOPA-GQD NP'lerin 30dk itibariyle vücutta dağılım gösterdiği, GQD NPler 24.saatte atılırken, DOPA-GQD NP'lerin 12. saatte vücuttan atılım gösterdiği in vivo görüntüleme sistemi olan IVIS spektrum ile ortaya konmuştur. Sonuç: Sentezlenen ve karakterize edilen DOPA-GQD NP'lerin biyouyumlu özellik gösterdiği, nöroprotektif etkilerinin olduğu moleküler düzeyde ortaya konulmuş ve nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılabilme potansiyeline sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to synthesize DOPA molecules, which play a role in neurodegenerative diseases, using graphene quantum dots (GQDs), notable for their size and fluorescence, to perform characterization analyses, and to evaluate their interactions using in silico methods. The study also aimed to determine the in vitro toxicological evaluation of DOPA-GQD NPs in L929 (fibroblast cell line) and SH-SY5Y (neuroblastoma cell line) cells, to investigate their neuroprotective efficacy at the molecular level by creating an in vitro neurodegenerative disease model, and to determine their in vivo biodistribution potential. Method: DOPA-GQD NPs were synthesized, and characterization analyses were performed using SEM, EDX, FT-IR, ZETA, and UV-VIS spectrophotometer analyses. The interaction between DOPA and GQD NPs and the interactions of DOPA-GQD NPs with Alzheimer's disease-related proteins were investigated using the molecular docking method. The cytotoxicity (WST-1, LDH) and oxidative damage (ROS) levels of DOPA-GQD NPs were determined in SH-SY5Y and L929 cell lines using in vitro experimental methods. Cellular uptake analysis of GQD and DOPA-GQD NPs was performed using confocal microscopy. An in vitro neurodegenerative disease model was created in SH-SY5Y cells, and the neuroprotective effects of DOPA and DOPA-GQD NPs were determined on this model. The expression profiles of related genes (TAU, SOD2, NF-κB1, IL-6, IL-8), acetylcholinesterase (AchE) inhibition, and lipid peroxidation (MDA) levels of DOPA and DOPA-GQD NPs were investigated on the created model. In vivo biodistribution potential was determined using IVIS spectrum. Results: The synthesis of GQD NP and DOPA molecules was successfully achieved and supported by characterization analyses. Molecular docking analysis revealed a strong interaction between DOPA and GQD, with the obtained DOPA-GQD NPs showing the highest affinity with TAU protein (-34.4 kcal/mol) and the relatively lowest affinity with AchE protein (-10.8 kcal/mol). DOPA-GQD NPs showed no cytotoxic effect on L929 cells using WST-1 and LDH tests, exhibited cytotoxic activity in SH-SY5Y cells, and reduced oxidative damage using the ROS test. The IC50 values obtained from the WST-1 test performed on SH-SY5Y cells were calculated as 320 ±0.7843 for GQD, 450±0.8723 for DOPA, and 292±0.6754 μg/mL for DOPA-GQD.Confocal microscopy demonstrated that DOPA-GQD NPs were taken up by cells after 4 hours of exposure. In an in vitro neurodegenerative disease model, DOPA-GQD NPs were found to exhibit neuroprotective effects. In cell migration tests, DOPA-GQD NPs increased cell proliferation compared to other groups, altered TAU, SOD2, NF-κB1, IL-6, and IL-8 gene expression profiles, increased AchE inhibition, and decreased lipid peroxidation (MDA) levels. Following intravenous administration, both GQD NPs and DOPA-GQD NPs showed distribution in the body within 30 minutes. GQD NPs were eliminated at 24 hours, while DOPA-GQD NPs were eliminated at 12 hours, as demonstrated by the IVIS spectrum imaging system used in vivo. Conclusion: The synthesized and characterized DOPA-GQD NPs were shown to exhibit biocompatibility and neuroprotective effects at the molecular level and have the potential to be used in the treatment of neurodegenerative diseases.