Seralarda iklimlendirme için gerekli olan enerjinin fotovoltaik paneller ile tasarımının değerlendirilmesi
Evaluation of the design of photovoltaic panels for energy required for climate control in greenhouses
- Tez No: 994185
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Elektrik enerjisinin güneşten elde edilmesi, fotovoltaik paneller aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Son yıllarda panellerin maliyetlerinde yaşanan düşüş ve güneş enerjisinin temiz bir üretim yöntemi olması, bu teknolojinin kullanımında kayda değer bir artışa yol açmıştır. Güneş panellerinin performansı, verim değerleriyle ifade edilmekte olup panelin üzerine düşen ışığın ne kadarının elektriğe dönüştürülebildiği temel belirleyici etmendir. Ancak yalnızca belirli dalga boylarına sahip ışınlar elektrik enerjisine çevrilebilir; kalan kısım ise yüzeyden yansıtılmakta veya ısıya dönüşmektedir. Bu durum özellikle yaz aylarında panel sıcaklıklarının yükselmesiyle verimde kayıplara neden olmaktadır. Seralarda ise enerji ihtiyacı dönemsel olarak değişmektedir. Kış aylarında sıcaklık farkı yüksek olduğundan ısıtma ihtiyacı artmakta, yaz aylarında ise soğutma yükleri ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla üretim-tüketim dengesinde mevsimsel farklılıklar oluşmakta, kışın enerji açığı görülürken yaz aylarında üretim fazlası meydana gelmektedir. Bu durum, sistem tasarımında hem enerji üretim kapasitesinin hem de iklim koşullarının birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle araştırmada, Denizli'de domates üretimi yapılan bir seranın yıl boyunca iklimlendirme için ihtiyaç duyduğu enerjinin fotovoltaik paneller aracılığıyla sürdürülebilir biçimde karşılanması hedeflenmiştir. Bu kapsamda panel kurulumu, enerji üretim potansiyeli ve seranın enerji ihtiyacı ayrı ayrı hesaplanmış, elde edilen veriler ışığında üretim–tüketim dengesi ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturmuş ve yenilenebilir enerji tabanlı sera sistemlerinin teknik uygulanabilirliğinin değerlendirilmesine katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Electricity generation from solar energy is achieved through photovoltaic (PV) panels. In recent years, the decline in PV panel costs and the fact that solar energy is a clean source of electricity have significantly increased its adoption. The performance of PV panels is expressed in terms of efficiency, which indicates the proportion of incident solar radiation that can be converted into electricity. However, only specific wavelengths of light can be converted, while a considerable portion is either reflected from the surface or absorbed as heat by the panel material. This phenomenon leads to efficiency losses, particularly in summer months when panel temperatures rise. In greenhouse applications, energy demand varies seasonally. During winter months, heating requirements increase due to high temperature differences between indoor and outdoor conditions, while in summer, cooling loads become more dominant. As a result, seasonal imbalances in the production–consumption relationship emerge: energy deficits are observed in winter, whereas energy surpluses occur during summer. This indicates that system design must simultaneously consider both the energy generation capacity of PV systems and the climatic characteristics of the installation site. Within this context, the present study aimed to evaluate the potential of meeting the year-round climate control energy demand of a tomato greenhouse in Denizli through photovoltaic panels in a sustainable manner. The analysis included calculations of panel installation capacity, potential energy production, and the corresponding greenhouse energy demand. Based on these findings, the balance between production and consumption was assessed. The results provided the conceptual framework of the study and contributed to the evaluation of the technical feasibility of renewable-energy-based greenhouse systems.