Determination of antimicrobial effect, antioxidant activity and dna cleavaege effect of methanolic extract obtained from Hohenbuehelia petaloides (Bull.) Schulzer.
Hohenbuehelia petaloides (Bull.) Schulzer'den elde edilen metanol ekstraktının antimikrobiyal etkisi, antioksidan aktivitesi ve dna kırılma etkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 994189
  2. Yazar: KULTHOOM ABBAS JASSAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Biyoloji, Microbiology, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Hohenbuehelia petaloides (Bull.) Schulzer türüne ait mantarlardan elde edilen metanolik ekstraktın antibakteriyel, antioksidan ve DNA bölünme özellikleri incelenmiştir. Potansiyel terapötik uygulamaları olan tıbbi bir mantardır. Mantarlardan elde edilen bileşikler antimikrobiyal, antioksidan ve DNA parçalanması özellikleri ve genetik materyalle etkileşime girebilme yetenekleri nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Bu çalışmada, metanolik özüt laboratuvarda hazırlanarak farklı konsantrasyonlarda dimetilformamid içinde seyreltilmiştir. Mikroorganizmalar, beş Gram-pozitif ve dört Gram-negatif (-) bakteri ile iki maya türü üzerinde test için kullanmıştır. Sonuçlar, metanolik ekstraktın test edilen mikroorganizmalara karşı aktivite gösterdiğini ve Gram-negatif bakterilere kıyasla Gram-pozitif bakteriler üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Dört Gram-pozitif bakteri ekstrakta duyarlılık gösterirken, sadece iki Gram-negatif bakteri ve bir maya türü duyarlılık göstermiştir. Ayrıca, mantar özütü, dozajla artan ancak standart BHT'den daha düşük kalan antioksidan aktivite göstermekte ve DPPH testinde serbest radikalleri temizleme yeteneğini ortaya koymaktadır. Buna karşılık, metanolik özüt, test edilen koşullar altında pBR322 plazmid DNA bölünme üzerinde hiçbir etki göstermedi. Bu sonuçlar, Hohenbuehelia petaloides mantarının doğal antimikrobiyal ve antioksidan özellikler açısından umut vadeden bir kaynak olduğunu gösterirken, DNA bölünme aktivitesinin olmaması, doğrudan genotoksik etkilerin bulunmadığını ve gelecekteki farmasötik veya nutrasötik alanlarda potansiyel güvenli uygulamasını desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the antibacterial, antioxidant, and DNA cleavage of the methanolic extract of Hohenbuehelia petaloides (Bull.) Schulzer. It is a medicinal mushroom with potential therapeutic applications. Fungi-derived compounds are of high interest because of their antimicrobial, antioxidant activity and DNA cleavage effect. In this study, a methanolic extract of H. petaloides was prepared in the laboratory and diluted in dimethylformamide at different concentrations. The microorganisms were used for testing five Gram-positive and four Gram-negative (-) bacteria and two yeast species. The results showed that the methanolic extract exhibited activity against the tested microorganisms, with a stronger effect on Gram-positive bacteria compared to Gram-negative bacteria. Four Gram-positive bacteria showed sensitivity to the extract, while only two Gram-negative bacteria and one yeast species. Furthermore, the mushroom extract demonstrates antioxidant activity that increases with dosage but remains lower than that of the standard BHT, demonstrating its ability to scavenge free radicals in the DPPH assay. In contrast, the methanolic extract showed no effect on pBR322 plasmid DNA cleavage under the tested conditions. These results indicate that the Hohenbuehelia petaloides mushroom represents a promising source of natural antimicrobial and antioxidant properties, while the absence of DNA cleavage activity suggests a lack of direct genotoxic effects, supporting its potential safety application in future pharmaceutical or nutraceutical fields.