1929 Dünya Ekonomik Krizi ve uluslararası siyaset üzerindeki etkileri
The 1929 World Economic Crisis and its effect on international politics
- Tez No: 994194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ekonomik krizlerin kökenlerini, gelişim süreçlerini ve 1929 Dünya Ekonomik Krizi'nin siyasi etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, ekonomik kriz kavramı genel bir bakış açısıyla ele alınmakta ve krizlerin dışsal ve içsel faktörlere bağlı olarak nasıl oluştuğu incelenmektedir. Daha sonra, 1929 Ekonomik Krizi'nin tarihsel bağlamı ayrıntılı bir şekilde incelenmekte olup, Birinci Dünya Savaşı sonrası dönem ve krizin gelişim süreci detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Ardından, krizin uluslararası ticaret ve diğer devletlere olan siyasi etkileri tartışılmakta ve Avrupalı devletler ile Türkiye'nin bu krizden nasıl etkilendiği incelenmektedir. Son olarak, krizin siyasi etkileri değerlendirilmekte ve bu dönemin küresel siyasete nasıl yansıdığı ele alınmaktadır. Çalışmanın ana amacı, 1929 Dünya Ekonomik Krizi'nin ekonomik, siyasi ve toplumsal etkilerini derinlemesine anlamaktır. Bu kapsamda, krizin nedenleri, gelişim süreci, etkileri ve alınan önlemler detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Ayrıca, krizin gelecekte oluşabilecek benzer durumlara karşı nasıl bir hazırlık sağlayabileceği de değerlendirilmektedir. Bu çalışma, ekonomik krizlerin derinliklerini anlamak ve tarihsel bağlamda değerlendirmek için önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. 1929 Dünya Ekonomik Krizi'nin, ekonomi tarihinde önemli bir dönemeç olduğu ve gelecekteki krizlere karşı daha iyi bir anlayış sağlayabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın, krizin nedenlerini, gelişimini ve sonuçlarını anlamak için sağladığı derinlemesine analiz, ekonomi, siyaset ve toplum alanlarında önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to deeply examine the origins, development processes, and political effects of economic crises, with a focus on the 1929 World Economic Crisis. The first section of the study provides a general overview of the concept of economic crisis, investigating how crises form based on external and internal factors. Subsequently, the historical context of the 1929 Economic Crisis is extensively explored, covering the period following World War I and the detailed progression of the crisis. Furthermore, the political effects of the crisis on international trade and other nations are discussed, along with an examination of how European countries and Turkey were affected. Lastly, the political ramifications of the crisis are evaluated, including its impact on global politics. The main objective of this study is to thoroughly understand the economic, political, and societal impacts of the 1929 World Economic Crisis. Accordingly, the causes, development process, effects, and measures taken regarding the crisis are extensively examined. Additionally, considerations are made regarding how the lessons learned from this crisis can prepare for similar situations in the future. This study serves as an important resource for comprehending the depths of economic crises and evaluating them within a historical context. The 1929 World Economic Crisis is considered a significant milestone in economic history, providing insights for better understanding future crises. The in-depth analysis provided by this research contributes significantly to the fields of economics, politics, and society.