Yetişkinlik döneminde ebeveynlerinden birini kaybetmiş bireylerin yasla mücadele stilleri, psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısının incelenmesi
Investigation of the grief coping styles, self-esteem and psychological resilience of adult individuals who lost one of their parents during adulthood
- Tez No: 994195
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN CEM ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yetişkinlik döneminde ebeveyn kaybı, bireyin psikolojik ve duygusal bütünlüğünü derinden etkileyebilen önemli bir yaşam olayıdır. Bu çalışmada, bireylerin bu kayıpla başa çıkarken benimsedikleri stratejiler, benlik saygısı düzeyleri ve psikolojik dayanıklılık özellikleri kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Alanyazın incelendiğinde, yasla baş etme biçimlerinin bireysel özellikler ve çevresel koşullarla şekillendiği; benlik saygısının duygusal dengeyi korumada işlevsel bir rol üstlendiği; psikolojik dayanıklılığın ise iyileşme sürecine doğrudan katkı sunduğu gözlemlenmektedir. Sağlıklı bir yas sürecinin sürdürülebilmesinde sosyal destek ağları kadar bireyin içsel baş etme kaynaklarının da belirleyici olduğu vurgulanmaktadır. Bu çalışma, yetişkin bireylerin ebeveyn kaybı sonrasında yaşadıkları psikolojik süreçleri derinlemesine anlamayı, ilgili değişkenler arasındaki olası ilişkileri değerlendirmeyi ve Psikolojik Sağlık alanındaki uzmanlara müdahale süreçlerinde yardımcı olabilecek bilgiler sunmayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, ebeveyn kaybı yaşayan bireylerin psikolojik destek ihtiyaçlarının anlaşılmasına ve uygun müdahale yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Loss of a parent during adulthood is a significant life event that can profoundly affect an individual's psychological and emotional integrity. In this review, the strategies adopted by individuals while coping with this loss, their self-esteem levels, and their psychological resilience characteristics are comprehensively discussed. When the literature is examined, it is observed that the ways of coping with grief are shaped by individual characteristics and environmental conditions; self-esteem plays a functional role in maintaining emotional balance; and psychological resilience directly contributes to the healing process. It is emphasized that the individual's internal coping resources are as decisive as social support networks in maintaining a healthy mourning process. This study aims to deeply understand the psychological processes experienced by adult individuals after the loss of a parent, to evaluate the possible relationships between relevant variables, and to provide information that can assist mental health experts in intervention processes. The findings obtained will contribute to understanding the psychological support needs of individuals who have experienced parental loss and to the development of appropriate intervention approaches.