Enfekte ve temiz yanık yaralarında mikronize flavonoid fraksiyonunun etkinliği
- Tez No: 99424
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN HASANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Flavonoidler, % 90 Diosmin ve % 10 Hesperedin'den, oluşmaktadır, Temel olarak damar tonusunu artırıcı ve koruyucu olarak kullanılmaktadır. Kanser oluşumunu önleyici etkileri gösterilen flavonoidlerin mikrosirkülasyonu düzenlediği belirlenmiştir. Ayrıca ödem azaltıcı ve antienflamatuar özellikleri, serbest oksijen radikallerine karşı dokuyu koruması, serum kompleman aktivetisini düşürmesi lenfatik drenajı düzeltmesi kapitler hiperpermeabiliteyi azaltması, kapiller direnci artırması gibi özelliklere sahiptir. Genel olarak yanık yaralarının iyileşmesinde etkili olduğuna dair bir yayına rastlanmamıştır. Çalışmamız temiz ve enfekte yanık yaralarındaki sistemik ve topikal etkinliğini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Çalışmada 60 kobay kullanılmıştır. Onar kobayhk 6 gruba ayrılan kobaylardan ilk 3 grupta temiz 2. derece yanık (dermis ve epidermis arasında eksadasyonla karakterize bül) oluşturuldu. Birinci gruba oral (60 mg/kg/gün), ikinci gruba topikal (60 mg/ kg/gün) mikronize flavonoid fraksiyonu uygulanmış. Üçüncü grup ise tedavi verilmeyen kontrol grubu olarak kabul edilmiştir. Diğer üç grup kobayda ise S. Aureus ile enfekte 2. derece yanık (dermis ve epidermis arasında aksudasyonla karekterize bül) oluşturuldu. Dördüncü gruba oral, beşinci gruba topikal mikronize flavonoid fraksiyona uygulandı, altıncı grup ise tedavi verilmeyen kontrol grubu olarak kabul edildi. Temiz yanık yaraları olan gruplardaki kobaylarda üçüncü gün yapılan yara yüzey alanı ölçümleri ve histopatolojik inceleme sonuçlan topikal ve sistemik tedavi uygulanan temiz yanık yaralarının iyileşmesiyle tedavi uygulanmayan kontrol grubunun yanık yaralarının iyileşmesi arasında anlamlı bir fark olduğunu gösteriyordu (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purified micronized flavonoid fraction comprising 90% diosmin and 10% hesperidin is a phlebotonic and vasculoprotector agent. It has chemoprotective effect against malignancies and regulates microcirculation. It has also an anti-inflammatory, antioedematous action, protects the tissue against free oxygen radicals, regulates lymphatic drainage, decreases capillar hyperpermeability and compleman activity, and increases capiller resistance. There is not any reported research about its effects on burn wounds. Our study is designed to evaluate the systemic and topical efficacy of micronized flavonoid fraction in clean and infected burn wounds. Sixty Guinea pigs were separated into 6 groups of 10. Groups 1,2 and 3 had clean second degree burn wounds (bul with exudation between dermis and epidermis). The first group was treated with oral (60 mg/kg/day) and the second group was treated with topical (60 mg/kg/day) micronized flavonoid fraction and the third group was the untreated control group. At the other three groups had second degree burn wound (bul with exudation between dermis and epidermis) that infected by S. aureus. The forth group was treated with oral, and the fifth with topical mikronized flavonoid fraction, The sixth group was the untreated control group.