İntestinal obstrüksiyonlarda nitrik oksitlerin bakteri translokasyonuna etkisi
- Tez No: 99423
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ERTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Gastrointestinal sistemin, immünolojik, endokrin gibi fizyolojik fonsiyonları dışında, intestinal obstrüksiyonlar gibi bazı patolojik durumlarda da aktif bir sistem olduğu açıklığa kavuşmuştur. Bu sistemle ilişkili olarak bilinen olaylardan birisi de bakteri translokasyonudur. Bakteri translokasyonu; yoğun bakım hastalarında sepsis ve multiple organ yetersizliklerinin gelişmesinde önemli bir role sahip olduğu kabul edilmektedir.Çalışmamızda intestinal obstrüksiyon oluşturarak; nitrik oksit sentez enzim inhibitörlerinden L-NAME ve aminoguanidinin kullanarak nitrik oksitlerin antibakteriyel etkisini araştırıldı. Çalışmada kullanılan 40 rat 10'ar adet olmak üzere dört gruba ayrıldı. I. gruba sadece laparatomi yapıldı. II. gruba laparatomi + barsak obstrüksiyonu, III. gruba barsak obstrüksiyonu + L-NAME verildi ve IV. gruba barsak obstrüksiyonu + aminoguanidin verildi. I. grupta kan nitrik oksit düzeyi 10 umol/L, II. grupta 17 umol/L, III. grupta 1 1 umol/L ve IV. grupta 12 umol/L olarak ölçüldü. Obstrüksiyon oluşturulan barsak kısmının histopatolojik s incelenmesinde, kontrol grubu normal bulunurken, diğer gruplar arasında fark bulunamadı l (p>0.05). Gruplar genel olarak incelendiğinde, kontrol grubu %0, obstrüksiyon yapılan grupta %40, obstrüksiyon + L-NAME verilen grupta %70 ve aminoguanidin verilen grupta %100 üreme görüldü. Çalışmamızda en çok üreyen bakteri E. coli ve Klebsiela oldu. v Translokasyonun enterik orjinli Gr(-) bakterilerle olduğu görüldü. Nitrik oksitin, inhibitor kullanılan ve kullanılmayan gruplarda aym oranda mukoza hasarı yaptığı görüldü. Bakteri translokasyonu ile mukoza hasan arasında bir koreleasyon tesbit edilemedi. Sonuçlar nitrik oksit artışının mukozal bariyer fonksiyonunu bozabileceğini düşündürmekle birlikte; artan NO'ın antibakteriyel etkisinin daha ön planda olacağı, bu koruyucu etkinin ile de bakteri translokasyonunu azaltılabileceği kanatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The gastrointestinal system normally functions as a immunologic, endocrin and other physiological events that prevents bacterial contained within the intestinal lumen from reaching system organs and tissues. Bacterial translocation is defined as the passage of indigenous bacteria from the gastrointestinal tract to the mesenteric lymph nodes and ather organs that suggested to be cause of sepsis in multiple organ failure. The aime of this study was to invastigate the antibacterial effect of nitric oxide synthetase ensyme inhibitors L- NAME and aminoguanidin on bacterial translocation in the obstructive intestinal rat model. Fourty rats were divided into four group ( each group =10). The first group, served as control, undergoing only laparatomy, second group intestinal obstruction, third group intestinal obstruction + L-NAME, and fourth group intestinal obstruction + aminoguanidin injected intraperitoneally. Plasma nitric oxide consentration, a measure of blood level 10 umol/L in control group, 17 fj.mol/L in obstruction group, 11 umol/L in obstruction + L- NAME in group, and 12 umol/L in obstruction + aminoguanidin group. İn the histhopathological study of the intestine there was no significant differences between groups, except control group was normal (p> 0.05). The bacterial translocation was not observed in control group, the incidences of bacterial translocation in obstruction group 40%, in obstruction + L-NAME group 70%, and in obstruction + aminoguanidin group 100% was observed. E. coli and Klebsiela was most abundant microorganisms. Bacteria isolated were typical enteric Gr(-) organisms. In our study, the antibacterial function of nitric oxide have investigated there was not found any significant differences between histhopathologic signs of groups. In summary, nitric oxide can damage mucosal integrity that increased bacterial translocation but the antibacterial effect of nitric oxide may be more effective in this phenomen. And nitric oxide can decrease gut origin bacterial translocation.