Cumhuriyet döneminden günümüze lise tarih ders kitaplarında askerî tarih konularının incelenmesi
An examination of military history topics in high school history textbooks from the establishment of the Republic to the present
- Tez No: 994249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu günden günümüze gelen süreçte lise düzeyinde tarih ders kitaplarında işlenen askerî konularının değişimini konu edinmektedir. Araştırmanın amacı lise tarih ders kitaplarındaki askerî tarih konularının nasıl ele alındığını, fikir akımlarından nasıl etkilendiğini, benzerlik ve farklılıkları ve tarih eğitiminin geçirdiği dönüşümleri tespit etmektir. Nitel bir araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada 1931 yılından 2022 yılına kadar liselerde okutulan 12 farklı ders kitabı söylem analizi tekniği ile incelenmiştir. Bu kapsamda incelenen bu 12 farklı ders kitabında Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekâtı ele alınmıştır. İncelenen konuların sonucunda askerî temsillerin yalnızca bilgi aktarmayı amaçlamadığı, aynı zamanda o dönemin hakim ideolojisini yansıttığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how military topics in high school history textbooks have changed from the founding of the Republic of Türkiye to the present. It aims to show how military history is presented in textbooks and how these presentations are shaped by ideological and intellectual influences. Using a qualitative research approach, the study analyzes 12 high school history textbooks published between 1931 and 2022 through discourse analysis. The textbooks focus on the Italo-Turkish War, the Balkan Wars, the First World War, the War of Independence, the Korean War, and the Cyprus Peace Operation. The analysis shows that military topics are used not only to give information but also to reflect the dominant ideology of the period.