Yapay zeka ve dijitalleşmenin askeri kaynak yönetimine etkisi üzerine bir araştırma: NATO örneği
An analysis of the impact of artificial intelligence and digitalization on resource management: The case of NATO
  1. Tez No: 994250
  2. Yazar: ULARBEK KAZAKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Savunma sanayisindeki yıkıcı gelişmeler, geleneksel kaynak yönetimi modellerinin hız, doğruluk ve esneklik bakımından yetersiz kaldığını ortaya koymakta ve bu durum yapay zeka ile dijitalleşmenin stratejik önemini artırmaktadır. Bu bağlamda, çalışma, yapay zeka temelli teknolojilerin askeri kaynak yönetimi süreçlerini nasıl dönüştürdüğünü hem kavramsal düzeyde hem de uygulama temelli bulgular aracılığıyla incelemektedir. Araştırmada, büyük veri analitiği, tahmine dayalı önleyici bakım algoritmaları ve otomatik lojistik planlama araçlarının operasyonel verimlilik ve kaynak tahsisi üzerindeki etkileri uzman görüşleri ışığında değerlendirilmiştir. NATO'nun dijital dönüşüm girişimlerini ele alan vaka analizi ise, çok uluslu savunma yapılarında yapay zeka tabanlı kaynak yönetiminin nasıl işlediğini somut bir çerçevede görünür kılmıştır. Çalışmanın bulguları, yapay zeka destekli karar destek sistemlerinin bakım süreçlerini optimize ettiğini, envanter yönetiminde reaktif yaklaşımların yerine proaktif ve veri odaklı modellerin geçtiğini ve dijitalleşmenin kurum içi işleyişte şeffaflığı artırarak kaynak kayıplarını azalttığını göstermektedir. Öte yandan yapay zeka teknolojileri birtakım kaygıları ve belirsizlikleri de beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasingly disruptive developments of the defense industry reveals the inadequacy of traditional resource management models in terms of speed, accuracy, and flexibility, thereby elevating the strategic importance of artificial intelligence and digitalization. In this context, the present study examines how AI-based technologies transform military resource management processes, both conceptually and through practice-oriented empirical findings. The research evaluates the effects of big data analytics, predictive maintenance algorithms, and automated logistics planning tools on operational efficiency and resource allocation, drawing on expert interviews. The case analysis focusing on NATO's digital transformation initiatives provides a concrete framework for understanding how AI-driven resource management operates within multinational defense structures. The findings indicate that AI-supported decision-making systems optimize maintenance cycles, that proactive and data-driven models have replaced reactive approaches in inventory management, and that digitalization enhances institutional transparency while reducing resource losses. On the other hand, artificial intelligence technologies also bring with them certain concerns and uncertainties.