Çocuklara yabancı/ikinci dil olarak Türkçe öğretimi bağlamında öğretmenlerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri: Alanya ilçesi örneği
Problems experienced by teachers and solution proposals in the context of teaching Turkish as a foreign/second language to children: The case of Alanya district
- Tez No: 994269
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Alanya, yüksek turizm potansiyeli ve çok uluslu nüfus yapısı nedeniyle farklı ülkelerden gelen çocukların yoğun olarak yaşadığı ilçelerden biridir. Bu durum, okullarda ve kurslarda çocuklara yabancı/ikinci dil olarak Türkçe öğretimini zorunlu hâle getirmekte ve öğretim sürecini çeşitli açılardan güçleştirmektedir. İlçede öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler; dil düzeyleri, önceki eğitim deneyimleri, kültürel uyum süreçleri ve sosyo-ekonomik koşulları bakımından birbirlerinden önemli ölçüde farklılaşmaktadır. Bu farklılıkların, öğretmenlerin öğretimi planlama ve uygulama sürecinde karşılaştıkları güçlükleri artırdığı gözlenmektedir. Özellikle okula uyum süreci, temel iletişim becerilerinin kazandırılması, öğretim materyallerinin yetersizliği, ailelerin Türkçe yeterliklerinin sınırlı olması ve sınıf yönetimi, bölgede sıklıkla dile getirilen sorunlar arasında yer almaktadır. Buna karşın Alanya'da görev yapan öğretmenlerin, çok kültürlü sınıf yapısına uygun öğretim yöntemleri geliştirmeye ve öğrencilerin dil edinim süreçlerini desteklemeye yönelik çaba gösterdikleri görülmektedir. Bu yönüyle Alanya, çocuklara yabancı/ikinci dil olarak Türkçe öğretiminin sahadaki gerçek koşullarla şekillendiği dikkat çekici bir örnek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alanya is one of the districts where children from different countries reside in large numbers due to its high tourism potential and multinational population structure. This situation necessitates the teaching of Turkish as a foreign/second language to children in schools and courses and complicates the instructional process in various respects. Foreign national students studying in the district differ significantly in terms of their language proficiency levels, prior educational experiences, cultural adaptation processes, and socio-economic conditions. These differences are observed to increase the challenges teachers encounter in planning and implementing instruction. In particular, school adaptation, the development of basic communication skills, inadequacies in instructional materials, families' limited proficiency in Turkish, and classroom management are among the most frequently reported problems in the region. Nevertheless, teachers working in Alanya are seen to make efforts to develop instructional methods appropriate for multicultural classroom settings and to support students' language acquisition processes. In this respect, Alanya constitutes a noteworthy example in which the teaching of Turkish as a foreign/second language is shaped by real conditions in the field.