اثرات پيش تيمار بذور با کلرمکوات و قطع آبياری در مراحل مختلف رشد و نمو ارقام ذرت دانه ای
Danelik misir varyetelerinde cycocel ve kuraklik stresi uygulamasinin verim ve verim komponentleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 994272
  2. Yazar: EMİR SOLTANBEİGİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOHSEN ROSHDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamıc Azad Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu tarla denemesi danelik mısır varyetelerinde kloromkuvat (cycocel) ve kuraklık stresi uygulamasının verim ve verim komponentleri üzerine etkilerini araştırmak amacı ile tesadüf parsellerinde bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Sulama ana faktor olarak 4 düzeyde (her 70±5 mm buharlaşma sonrası sulama kontrol uygulama, sapa kalkma, erkek çiçeklerinin çıkışı ve dane hamurlaşma dönemlerinde su kısıtlılığı) 704 ve 666 mısır varyeteleri alt faktor ve cycocel 3 düzeyde (0 kullanım, 0.4 ve 0.8 gr/lt) alt-alt faktor olarak düzenlenmiştir. Sapa kalkma döneminde sulamanın kesilmesi bitkilerin vejetatif gelişmesini, dane ve biyolojik verimini olumsuz yönde etkilemiştir. Erkek çiçeklerinin çıkışı sırasında sulama noksanlığı bariz bir şekilde bitkilerin generative gelişmelerini, özellikle dane ve biyolojik verimliliği ve hasat indeksini etkilemiştir. Sonuçlara göre maksimum dane verimi ve hasat indeksi düzenli sulama uygulamasında (kontrol) ve dane hamurlaşma döneminde sırası ile 14 ton/ha ve %52 olarak bulunmuştur. Mısır varyeteleri arasında, 666 no'lu varyete bindane ağırlığı ve hasat indeksi değerleri bakımından 704'de göre daha üstün olmuştur. Verimlilik ve bazı verim komponentleri açısından iki varyete arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. 0.8 gr/lt cycocel kullanımı bitki boyunu ve koçanın toprak düzeyinden seviyesini düşürmüştür. 0.4 ve 0.8 gr/lt cycocel uygulamaları sırası ile yüksek bindane ağırlığına ulaşmışlardır. Deneme bulgularına göre mısırın sulamaya karşı en hassa büyüme ve gelişme dönemi sapa kalkma ve çiçeklenme dönemleridir. 666 no'lu varyete üstün verim özelliklerine sahip olmakla beraber, cycocel kullanımı yatmaya karşı bitki direncini arttırarak bindane ağırlığının artışında etkilidir.
Özet (Çeviri)
For the evaluation of the effects of the seeds priming with chlormaquat and cut irrigation in the various stages of grain corn varieties growth, the experiment was carried out on split split plot in a randomized complete bock with three replication. The factors consisted of irrigation as a main factor in four period of time (irrigating after 70±5 as treatment control, discontinuing irrigation in stalk stage, tasseling and dough stage), varieties 704 and 666 as a sub factor and Cycocel in 3 section (no consumption, consumption with dose 0.4 and 0.8 gr/lit) as a sub sub- factor were selected. Cut irrigation in stalk stage damaged the germination characters, grain and biological yield and cut in tasseling showed its effects on the generative characters particularly on the grain and biological yield and harvest index. So that the maximum grain yield and harvest index in control irrigation of treatment and cut irrigation in dough stage was observed for the amount of 14 ton/ha and %52 respectively. Among the experimental varieties, variety of 666 was better than 704 from the viewpoint of weight of 1000 grains, harvest index, the grain yield and some of the yield components it did not show any significant effects. The consumption of dose 0.8 ccc gr/lit causes the decrease of the plant height and corn height from the ground. Cycocel consumption for the amount of 0.4 and 0.8 gr/lit respectively produced the heaviest weight of 1000 grains. This results showed that the most sensitive growth stages in terms of irrigation are stalk and flowering stages and variety of 666 has the capability of large amount production and application of Cycocel increases the resistant of the plant against to verse and has significant effects on increase weight of 1000 grains.