Uzaktan can bus ile çoklu ekran uygulaması
Remote multi screen can bus application
  1. Tez No: 994276
  2. Yazar: NEŞE ÖZEN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
CAN-Bus ve türevleri birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, CAN-Bus iletişimi asansör butonları için özel olarak geliştirilmiştir. Geleneksel asansör butonları, kontrol paneliyle iletişim kurmak için çok sayıda kabloya sahiptir. Oysa butonlar sadece asansör çağırmamıza yardımcı olur. Yüksek binalardaki eski tip butonlar çok sayıda kabloya sahiptir. Çok sayıda kablo, sık sık arızaya neden olur. CAN-Bus, kablo sayısını azaltmak için bir çözümdür. Buna karşılık, CAN-Bus iletişimine dayalı bozuk butonlar, yazılım programlaması nedeniyle onarılamaz. Bu çalışmada, uzaktan ve yakından dinamik olarak yeniden adreslenebilen yeni bir buton stili sunulmaktadır. Buton sayısının azaltılması, pazarda satış ve kâr elde etmede büyük bir verimlilik sağlar. CAN-Bus'a dayalı veri iletimi adresleme de kolaylık ve inter,aktif çözümler sunmaktadır. Arıza durumunda butona kolay erişim kablolama azlığı yüksek katlarda enerji iletimi ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
CAN-Bus and its derivatives are widely used in many applications. In this study, CAN-Bus communication has been specifically developed for elevator buttons. Traditional elevator buttons have numerous cables to communicate with the control panel. However, the buttons only help us call the elevator. Old-style buttons in tall buildings have many cables. Many cables often cause malfunctions. CAN-Bus is a solution to reduce the number of cables. In contrast, faulty buttons based on CAN-Bus communication cannot be repaired due to software programming. This study presents a new button style that can be dynamically re-addressed remotely and locally. Reducing the number of buttons provides significant efficiency in sales and profit generation in the market. CAN-Bus-based data transmission also offers convenience and interactive solutions for addressing. In case of failure, easy access to the button and reduced cabling provide energy transmission and cost savings in high-rise buildings.