Varoluş bağlamında estetik ve ahlâki olgunlaşma
Aesthetic and moral maturation in the context of existence
  1. Tez No: 994279
  2. Yazar: SARE UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan, bu dünyadaki varlığını anlamlı bir zeminde temellendirme ihtiyacı içerisindedir. Bilme, eyleme ve yaratma yetileri, insanın kendisi dışındaki varlıkları algılama ve anlamlandırma yollarıdır. Bu anlamlandırma süreci, yalnızca mekanik bir deneyim alanı olmayıp iyi, doğru ve güzel arasında bütünlüklü bir bağ kurulmasını gerektirir. Çağımızda, bu bütünlüğün bozulup etiğin, epistemolojinin ve estetiğin birbirinden bağımsız alanlar olarak görülmesi; insanın bir değer varlığı olduğu fikrini ve insani değerlerin evrenselliğine ilişkin inancı zedelemiştir. Bu sebeple çağın öznesini tanıyıp yeni öznenin doğasına uygun etik ve estetik bütünlüğün kurulmasına ihtiyaç vardır. Bütünlük teklifi, felsefi estetiğe dair yeni bir kavramsallaştırmanın gelişmesini ve estetiğin, varoluş bağlamında değerlendirilebilecek bir imkân olarak görülmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda olgunlaşma kavramı, dünyayı etik ve estetik bütünlük içinde algılamayı ifade eder. Bilinç ve irade gerektiren olgunlaşma, öznenin kendisini etik ve estetik açıdan geliştirmesi olarak okunabilir. Estetik ve ahlâki olgunlaşma, öznenin, varlığını ve bilgisini dönüştürme sürecinde bunu kendi kimliğini koruyarak yapabileceği estetik bir varoluşa imkân tanır. İnsan, nasıl bilebilirim ve nasıl var olurum sorularını yeniden düşünerek güzeli ve iyiyi birleştiren bir olgunluk düzeyine ulaşır. Bir yönüyle öznel olan ancak diğer bir yönüyle birlik fikrini çağıran olgunlaşma, niyet, istek, koşul ve yeti gibi unsurların etken olduğu çok yönlü bir sürecin ürünüdür. Bu anlamda olgunlaşma, sabit ve evrensel bir sistemleştirme olarak anlaşılmamalıdır. Estetik ve ahlâki olgunlaşma, mevcut insanlık birikiminin üzerine etik ve estetik bir bilinç geliştirebilmeyi ifade eder. Bu bilincin kazanılmasıyla estetik, yalnızca sanat nesnesinde tecrübe edilen bir alan olmaktan çıkarak varoluş için imkân zemini haline gelir. Bu sayede etik-estetik bütünlükte olgunlaşmanın sevinci ve mutluluğu, metafizik ve estetik kopuş karşısında bir kurtuluş imkânı olarak görülebilir. Bu amaçlar doğrultusunda; insan nedir sorusuna verilen cevaplar üzerinden bir özne tarihi okuması yapılmış, iyi, doğru ve güzel arasındaki ilişkiye dair nelerin söylendiği incelenmiş, etik duyarsızlık ve estetik yoksunluk sonucunda insani açıdan etik ihlal durumlarına örnek olabilecek sanat pratikleri değerlendirilmiştir. İnsani değerler perspektifinde yürütülen çağdaş sanat eleştirisi, meselenin yalnızca bir sanat kritiği olmakla kalamayacağını ve varoluş bağlamında felsefi açıdan değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Humans need to ground their existence in this world on a meaningful foundation. The abilities to know, act, and create are ways for humans to perceive and give meaning to entities other than themselves. This process of meaning is not merely a mechanical realm of experience but requires the establishment of a holistic connection between good, truth, and beauty. In our age, the disruption of this integrity and the viewing of ethics, epistemology, and aesthetics as independent fields has undermined the idea that humans are beings of value and the belief in the universality of human values. Therefore, there is a need to recognize the subject of our age and establish an ethical and aesthetic integrity befitting the nature of this new subject. The proposal for integrity aims to develop a new conceptualization of philosophical aesthetics and to view aesthetics as a possibility that can be evaluated within the context of existence. In this context, the concept of maturation refers to perceiving the world within an ethical and aesthetic integrity. Maturation, which requires consciousness and will, can be interpreted as the subject's self-development in ethical and aesthetic terms. Aesthetic and moral maturation allows for an aesthetic existence in which the subject can transform their existence and knowledge while preserving their own identity. By reconsidering the questions of“how can I know?”and“how can I exist?”, humans reach a level of maturity that unites beauty and goodness. While subjective in one sense, maturation, which also evokes the idea of unity, is the product of a multifaceted process influenced by elements such as intention, desire, condition, and ability. In this sense, maturation should not be understood as a fixed and universal systematization. Aesthetic and moral maturation refers to the development of an ethical and aesthetic consciousness based on existing human experience. By acquiring this consciousness, aesthetics ceases to be a domain experienced solely in the art object and becomes a ground of possibility for existence. Thus, the joy and happiness of maturing in ethical-aesthetic unity can be seen as a liberation from the metaphysical and aesthetic rupture. To these ends, a historical reading of the subject has been conducted through the answers to the question“What is human?”, an examination of what has been said about the relationship between good, right, and beautiful has been made, and artistic practices that could be examples of ethical violations resulting from ethical insensitivity and aesthetic deprivation have been evaluated. Contemporary art criticism conducted from a human values perspective demonstrates that the issue cannot be limited to mere art criticism but must be evaluated from a philosophical perspective within the context of existence.