Sanat galerilerinde aydınlatma tasarımı ve optimizasyonu üzerine kuramsal bir yaklaşım
A theoretical approach to lighting design and optimization in art galleries
  1. Tez No: 994287
  2. Yazar: FATIMA KAYRAK YANAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, sanat galerilerinde aydınlatma tasarımını yalnızca teknik bir gereklilik olarak değil, mekânın algısal, estetik ve deneyimsel boyutlarını belirleyen bütüncül bir tasarım unsuru olarak ele almaktadır. Araştırmanın amacı, ışığın fiziksel ölçütleri (aydınlık düzeyi, renk sıcaklığı, renksel geriverim, ışık yönü) ile niteliksel etkilerini (kontrast, gölge–form dengesi, görsel konfor) birlikte değerlendiren çok boyutlu bir optimizasyon yaklaşımı geliştirmektir. Çalışmada, sanat galerilerinde aydınlatmanın eser algısı, mekân kimliği ve izleyici deneyimi üzerindeki etkileri incelenmiş; doğru ışık kurgusunun yalnızca görsel performans ve enerji verimliliği açısından değil, aynı zamanda sanat eserlerinin korunması ve estetik bütünlüğünün sürdürülebilmesi bakımından da kritik öneme sahip olduğu ortaya konmuştur. Bu kapsamda DIALux Evo ve Autodesk 3ds Max yazılımları kullanılarak üç farklı aydınlatma senaryosu tasarlanmıştır: yalnızca difüz armatürlerden oluşan genel aydınlatma, spot ve wallwasher armatürlerle oluşturulan vurgu aydınlatması ve her ikisinin birlikte kullanıldığı hibrit sistem. Analiz sonuçları, yalnızca aydınlık düzeyinin artırılmasının yeterli olmadığını; ışığın yönü, renk sıcaklığı, renksel geriverim (CRI) ve kontrol sistemlerinin bütüncül biçimde değerlendirilmesi gerektiğini göstermiştir. CRI değeri 90'ın üzerindeki armatürlerin renk doğruluğu açısından kritik olduğu; duvara paralel yerleşimlerin yansıma ve parlamayı azalttığı; 30° açıyla yönlendirilmiş spotların ise heykel yüzeylerinde hacimsel algıyı güçlendirdiği belirlenmiştir. Hibrit yaklaşımın, hem homojen ışık dağılımı hem de eser odaklı vurgular açısından en dengeli sonucu verdiği görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma sanat galerilerinde aydınlatmanın teknik bir gereklilikten öte, mekânsal kimliği, küratöryel anlatıyı ve izleyici deneyimini şekillendiren bir tasarım aracı olduğunu ortaya koymakta; dijital simülasyon araçları kullanılarak enerji verimliliği, görsel konfor ve estetik denge arasında sürdürülebilir bir ilişki kuran özgün bir model önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches lighting design in art galleries not merely as a technical requirement, but as a holistic design element that determines the perceptual, aesthetic, and experiential dimensions of the space. The aim of the research is to develop a multi-dimensional optimization approach that evaluates the physical criteria of light (illuminance level, color temperature, color rendering, light direction) and its qualitative effects (contrast, shadow-form balance, visual comfort). The study examines the effects of lighting on the perception of the artwork, spatial identity, and viewer experience in art galleries; it is demonstrated that the correct lighting setup is of critical importance not only in terms of visual performance and energy efficiency, but also for the preservation of the artworks and maintaining their aesthetic integrity. In this context, three different lighting scenarios were designed using DIALux Evo and Autodesk 3ds Max software: general lighting consisting of only diffuse fixtures, accent lighting created with spot and wallwasher fixtures, and a hybrid system using both. The analysis results show that merely increasing the illuminance level is not sufficient; The study demonstrated that light direction, color temperature, color rendering (CRI), and control systems must be evaluated holistically. It was determined that fixtures with a CRI above 90 are critical for color accuracy; placement parallel to the wall reduces reflection and glare; and spotlights directed at a 30° angle enhance the volumetric perception on sculpture surfaces. A hybrid approach was found to provide the most balanced results in terms of both homogeneous light distribution and work-focused emphasis. In conclusion, this study demonstrates that lighting in art galleries is more than a technical necessity; it is a design tool that shapes spatial identity, curatorial narrative, and audience experience. It proposes a unique model that establishes a sustainable relationship between energy efficiency, visual comfort, and aesthetic balance using digital simulation tools.