Somalili kadınların göç deneyimleri üzerinden sosyo kültürel ve dini uyum süreçlerinin incelenmesi (Ankara örneği)
Sosyo cultural and religious adaptation processes of Somali women through their migration experiences (Ankara example)
  1. Tez No: 994286
  2. Yazar: FATMA DORU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Din, Sociology, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün en önemli sorunlarından biri göç olgusudur. Her gün onlarca insan çeşitli sebeplerle göç etmektedir. Eskiye oranla çok daha fazla kadın göçe aktif özneler olarak katılmaktadır. Göçün kadınlaşması günümüz göç hareketlerinin en temel özelliklerinden biri haline gelmektedir. Kadınlar savaş, iç çatışmalar, ekonomik sorunlar ve ataerkil toplumsal yapılanmalar nedeniyle gönüllü veya zorunlu olarak bulundukları ülkeleri terk ederek uluslararası göç gerçekleştirmektedir. Göç kadınların hayatında kadınlık rolleri de dahil olmak üzere pek çok değişiklik meydana getirmektedir. Aynı zamanda dahil oldukları toplumları da değiştirmektedirler. Çalışmamız bu nedenlerle Somalili göçmen kadınları konu edinmektedir. 18 yaş üzeri Somalili göçmen kadınların göç deneyimlerinden hareketle sosyal, kültürel ve dini uyum süreçleri nasıl gerçekleşmektedir ve bu süreç onların yaşamlarında ne gibi değişiklikler meydana getirmektedir? temel sorusuyla yola çıkılan araştırmamızın amacı Türkiye'ye göç eden 18 yaş üzeri Somalili göçmen kadınların göç deneyimlerinden hareketle sosyal, kültürel ve dini uyumlarını ve bu uyumda etkili olan faktörleri anlamaktır. Nitel araştırma yöntemiyle hazırlanan çalışmamızda yarı yapılandırılmış mülakat tekniği, katılımsız gözlem ve dokümantasyon teknikleri kullanılmıştır. Örneklem seçiminde kartopu örneklem tekniği tercih edilmiştir. Çalışma 18 yaş ve üzeri Somalili kadınları kapsamaktadır ve Ankara ili ile sınırlandırılmıştır. Giriş ve sonuç kısımları dışında iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde göçle ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde ise araştırmanın bulguları yer almaktadır. Veriler içerik analiziyle incelenmiştir. Bunun için dört tema ve bunların alt kategorileri belirlenmiştir. 18 yaş üzeri 23 kadınla yarı yapılandırılmış sorularla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda Somalili kadınların göç etme ve Türkiye'yi tercih etme sebeplerinin çeşitlilik arz ettiği görülmüştür. Göç sebeplerinde ilk sırada ekonomik sebepler, Türkiye'yi tercihte ilk sırada din etkilidir. Göç toplumsal cinsiyet rollerinde kırılmalara sebep olsa da tam ve kalıcı bir değişim gerçekleştirememektedir. Somalili kadınlar kendilerinin göç sonrasında daha özgür olduğunu ifade etmişlerdir. Her ne kadar bir özgürleşmeden bahsedilebilse de bu özgürlük gündelik ihtiyaçlara dair harcamalar noktasında“sözde özgürlüktür”Somalili kadınların aile içi karar alma süreçlerine katılımı sınırlı olmaya devam etmekte ve erkeğin eve dönüşüyle birlikte sona ermektedir. Bunun önemli bir nedeni Somalili kadınların ekonomik olarak kocalarına bağımlılığının devam etmesidir. Bir diğer nedeni de gelişen teknoloji nedeniyle ataerkil denetimin uzaktan da devam etmesidir. Kadınların uyumlarının önündeki en büyük engel dil problemidir. Barınma problemleri ve karşılaştıkları bir takım ayrımcı tutumlarda uyumlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Uyumlarını olumlu yönde etkileyen en önemli faktör ise dindir. Katılımcıların bir kısmı Türkiye'deki yasal ve ekonomik sorunlar nedeniyle Avrupa'ya gitmek istemektedir. Çocuklarının eğitimi devam edenler Türkiye'de kalmak istemektedir. Somali'ye dönmeyi ise sadece iki katılımcı istemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant issues of today is the phenomenon of migration. Every day, dozens of people migrate for various reasons. Compared to the past, many more women are actively participating in migration. The feminization of migration has become one of the most fundamental characteristics of contemporary migration movements. Women are migrating internationally, either voluntarily or involuntarily, leaving their countries due to war, internal conflicts, economic problems, and patriarchal social structures. Migration brings about many changes in women's lives, including their gender roles. At the same time, they also change the societies they join. For these reasons, our study focuses on Somali migrant women. Based on the migration experiences of Somali migrant women over the age of 18, how do the processes of social, cultural, and religious adaptation take place, and what changes do these processes bring about in their lives? The aim of our research, which is based on this fundamental question, is to understand the social, cultural, and religious adaptation of Somali migrant women over the age of 18 who have migrated to Turkey, based on their migration experiences, and the factors that influence this adaptation. Our study, prepared using qualitative research methods, employed semi-structured interview techniques, non-participant observation, and documentation techniques. The snowball sampling technique was preferred for sample selection. The study covers Somali women aged 18 and over and is limited to the province of Ankara. It consists of two sections, excluding the introduction and conclusion. The first section outlines the conceptual and theoretical framework related to migration. The second section presents the findings of the research. The data were analyzed using content analysis. For this purpose, four themes and their subcategories were identified. In-depth interviews were conducted with 23 women aged 18 and over using semi-structured questions. The results of the study show that Somali women's reasons for migrating and choosing Turkey are diverse. Economic reasons are the primary reason for migration, while religion is the primary reason for choosing Turkey. Although migration causes disruptions in gender roles, it does not bring about complete and permanent change. Somali women stated that they felt more free after migrating. Although one can speak of emancipation, this freedom is“so-called freedom”in terms of spending on daily needs. Somali women's participation in family decision-making processes remains limited and ends with the man's return home. An important reason for this is that Somali women remain economically dependent on their husbands. Another reason is that patriarchal control continues remotely due to developing technology. The biggest obstacle to women's integration is the language problem. Housing problems and certain discriminatory attitudes they encounter also negatively affect their integration. The most important factor positively affecting their integration is religion. Some of the participants want to go to Europe due to legal and economic problems in Turkey. Those whose children are still in education want to stay in Turkey. Only two participants want to return to Somalia.