Mevlevi ayinleri dersini alan öğrencilerin öğrenme becerilerinin incelenmesi (AYBÜ örneği)
An analysis of the learning skills of students taking the Mevlevi ceremonies course (The example of AYBÜ)
  1. Tez No: 994294
  2. Yazar: CEM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Din, Tarih, Music, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Mevlevî Ayinleri dersini alan öğrencilerin bu derse ilişkin öğrenme becerilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Mevlevî ayinleri, Türk din musikisinin hem kapsam hem de icra tekniği açısından en zengin formlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu ayinlerin icrası, müzikal ve tasavvufî boyutlarda derin bir birikim ve yetkinlik gerektirdiğinden, öğrenme sürecinde çeşitli güçlüklerin ortaya çıkması olağandır. Bu kapsamda çalışma, öğrencilerin ayini öğrenme sürecinde karşılaştıkları zorlukları, edindikleri kazanımları ve benimsedikleri öğrenme yöntemlerini tespit etmeyi hedeflemektedir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış olup durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Çalışma, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Din Musikisi Anasanat Dalı'nda 2024–2025 bahar döneminde Mevlevî Ayinleri dersini ilk kez alan 2. sınıf öğrencilerinin ayini öğrenme becerilerinin gelişimini incelemektedir. Bu doğrultuda araştırma, kullanılan yöntem ve veri toplama süreci bakımından deneysel özellik taşımaktadır. Örneklem grubuna ön test–son test uygulanmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Din Musikisi Lisans Programı'nda öğrenim gören öğrencilerin Mevlevî Ayinleri dersine yönelik algılarını belirlemek, uygulama sürecinde karşılaştıkları güçlükleri ortaya koymak ve bu doğrultuda çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin makam, usûl, güfte–beste ilişkisi ve icra teknikleri gibi pek çok müzikal unsurda zorluklar yaşadıkları; ancak sistemli tekrar, uygun rehberlik ve disiplinli çalışma ile bu zorlukların aşılabildiği görülmüştür. Ayrıca geleneksel meşk yönteminin akademik eğitimle birlikte kullanılmasının öğrenme sürecine önemli katkılar sağladığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Mevlevî ayinlerinin eğitimine yönelik daha etkili pedagojik yaklaşımların geliştirilmesi, ders içeriğinin güçlendirilmesi ve müfredat uygulamalarına yönelik iyileştirmeler yapılması açısından değerli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the learning skills of students taking the Mevlevi Ceremonies course. Mevlevi ceremonies are considered one of the most comprehensive and richest forms of Turkish religious music in terms of performance technique. Since they require a certain level of knowledge in both music and Sufism, they also present certain difficulties. In this context, the study aims to reveal the difficulties students encounter in the process of learning the ceremony, the gains they acquire, and their learning methods. This study employs the case study design from qualitative research methods. The research aims to reveal the effects of the Mevlevi Ceremonies course, taken for the first time by second-year students in the spring semester of the 2024-2025 academic year at the Turkish Religious Music Department of the Turkish Music State Conservatory at Ankara Yıldırım Beyazıt University, on the development of their ceremonial learning skills. In this regard, the study has the characteristics of an experimental research in terms of the method followed and the nature of the data collected. A pre-test-post-test design was applied to the students in the sample group included in the experimental process within the scope of the research. The data obtained as a result of the research were evaluated using content analysis. The study found that students experienced difficulties in various musical elements such as makam, usül, the relationship between lyrics and melody, and performance techniques during the learning process; however, it was determined that these difficulties could be overcome with appropriate guidance and systematic work. Furthermore, it was observed that the synthesis of the traditional meşk method and academic education contributed positively to the learning process. This study provides important data for the development of more effective methods for teaching Mevlevi rituals and for strengthening the role of this course within the curriculum.