Süreksiz katsayılı sturm-lıouvılle operatörleriiçin ters nodal problemler
Inverse nodal problems for sturm-liouville operators with discontinuous coefficients
  1. Tez No: 994330
  2. Yazar: MAHMUT ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada süreksiz katsayılı Sturm-Liouville operatörleri için ters nodal problemler ele alınmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; spektral teori, nodal problem ve Sturm-Liouville operatörü ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde Sturm-Liouville operatörlerinde kullanılan tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde sınır koşulları ile verilen süreksiz katsayılı Sturm-Liouville operatörü için çözümlerin integral gösterimleri, spektral özellikleri ve ters nodal problem incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses inverse nodal problems for Sturm-Liouville operators with discontinuous coefficients. The thesis consists of three sections. The Introduction section provides information on spectral theory, the nodal problem, and studies on the Sturm-Liouville operator. The second section includes definitions and theorems commonly used on Sturm-Liouville operators. The third section examines the integral representations of solutions, spectral properties, and the inverse nodal problem for the discontinuous coefficient Sturm-Liouville operator given with boundary conditions.