Modeling vapor-liquid-solid phase behavior in natural gas systems
Doğal gaz sistemlerinde buhar–sıvı–katı faz davranışının modellenmesi
  1. Tez No: 994336
  2. Yazar: MESUDE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Walter G. Chapman
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Rıce Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, gaz işleme süreçleri sırasında katı faz da dahil olmak üzere faz davranışının modellenmesini önermektedir. Karbondioksit (CO₂), hidratlar ve su buzunun donması veya katı faz oluşumunun doğru şekilde tahmin edilememesi, sistemde tıkanmalara ve ekipman arızalarına neden olmaktadır. Hidrokarbonların buhar–sıvı–katı faz davranışı, kriyojenik sıcaklıklarda karbondioksit varlığında Perturbed Chain-SAFT (PC-SAFT) durum denklemi kullanılarak modellenmiştir. PC-SAFT modeli, buhar–sıvı dengesi (VLE), buhar–katı dengesi (VSE) ve sıvı–katı dengesi (LSE) tahminlerinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu başarı, buhar–sıvı denge verilerine uyumlandırılmış ikili etkileşim parametrelerinin kullanılmasıyla elde edilmiştir. Bu parametrelerin kullanılması, hidrokarbon + karbondioksit sistemleri için ölçülmüş sıcaklık ve basınç aralıklarının tamamında sıvı–katı ve buhar–katı dengelerinin doğru şekilde tahmin edilmesini sağlamaktadır. Katı faz davranışının doğru şekilde tahmin edilmesi, özellikle proses koşullarında deneysel verilerin bulunmadığı durumlarda kriyojenik sistemlerin tasarımı ve optimizasyonu açısından önemli katkılar sağlayacaktır. Ayrıca çok yüksek sıcaklık ve basınç koşullarında yapılan modelleme çalışmaları, PC-SAFT modelinin derin deniz rezervuarları gibi zorlu koşulların incelenmesinde de yararlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes modeling phase behavior, including the solid phase, during gas processing. Failure to accurately predict solid phase formation or freezing of CO2, hydrates, and water ice causes plugging and equipment failure. Vapor-liquid-solid phase behaviors of hydrocarbons are modeled using the Perturbed Chain-SAFT (PC-SAFT) equation of state in the presence of carbon dioxide at cryogenic temperatures. PC-SAFT does an excellent job predicting vapor-liquid equilibria (VLE), vapor-solid equilibria (VSE), and liquid-solid equilibria (LSE) using binary interaction parameters fit to the vapor-liquid equilibria data. Using these parameters produces excellent results for LSE and VSE for hydrocarbon + carbon dioxide systems over the entire range of measured temperatures and pressures. Predicting accurate solid phase behavior will help in design and optimization of processes for cryogenic systems especially when data are lacking at process conditions. Further, modeling at extreme high temperatures and pressures demonstrates the usefulness of PC-SAFT for deepwater reservoirs.