Türkiye'de intihar ile ilgili çalışmalar: Yüzyılın değerlendirilmesi
Suicide studies in Turkey: An Evaluation of the last century
  1. Tez No: 99438
  2. Yazar: DERYA İREN AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK SAYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE İNTİHAR İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR; YÜZYILIN DEĞERLENDİRİLMESİ Türkiye'de yapılmış olan intihar çalışmalarının bir değerlendirmesi niteliğinde olan bu incelemenin iki temel amacı;. 1995-1999 yıllan arasındaki çalışmalan derleyip bibliyografyanın devamını hazırlamak, bu tarama işlemi sırasındaki zorlukları saptayıp kolaylaştırıcı öneriler elde etmek,. 1910-1999 yıllan arasını kapsayan yaklaşık yüzyıllık dönemde ülkemizde yapılan intihar ile ilgili çalışmalann genel bir değerlendirmesini yapmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda arşivler, kütüphaneler ve yayınevleri gibi çeşitli tarama yöntemleri kullanılarak öncelikle 1995 yılı sonrası için yeni bibliyografya hazırlanmıştır. 1910 yılından beri yapılan tüm çalışmalar birleştirilerek bunlar hakkında yıl, tür, yazar ve konu ile ilgili saptamalar yapılmıştır. En çok sayıda yayına ulaşma yolunun kütüphaneler olduğu görülmüşse de pek çok süreli yayının kütüphanelere bazen bir yıla kadar uzayan gecikmelerle ulaştığı ortaya çıkmıştır. Aynca pek çok dergide yazarlara ulaşmak için yeterli ve hızlı iletişim adreslerinin olmayışı dikkat çekicidir. 1910-1999 yıllan arasında yapılan yayınlardan bilimsel dergi makalelerinin belirgin olarak fazla sayıda olduğu, bunu kongre bildirilerinin izlediği görülmüştür. Diğer bir saptama da pek çok farklı disiplini ilgilendiren bir konu olmasına rağmen intihar ile ilgili çalışmaların çoğunun psikiyatri uzmanlarınca yapılmış olmasıdır. Aynca çalışmalarda intihar, özkıyım, başanlmış intihar, intihara teşebbüs ve intihar girişimi gibi farklı adlandırmalar kullanılmıştır. İntihar ile ilgili çalışmaların zaman içinde belirgin artışında konunu“tabu”olma özelliğinin azalmasının etkili olduğu düşünülmektedir. Yayınlar yazarlar açısından incelendiğinde pek çok değişik ismin görülmesine rağmen konuyla ağırlıklı olara ilgilene kişi sayısını azlığı, ve bunlann çoğunun Ankara Üniversitesi psikiyatrik Kriz Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çalışanlar olması dikkat çekicidir. Anahtar Sözcükler; İntihar, bibliyografya, bilimsel yayınlar TÜRKİYE'DE İNTİHAR İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR; YÜZYILIN DEĞERLENDİRİLMESİ 22
Özet (Çeviri)
SUICIDE STUDIES IN TURKEY ; AN EVALUATION OF THE LAST CENTURY The two main purposes of this study are; To prepare a bibliography by collecting the papers about suicide published in between 1995-1999 in Turkey and to offer recommendations to make this screening easier by underlining the difficulties. To make an evaluation about the suicide studies in Turkey between 1910-1999, approximately a hundred years. Although the libraries were appeared to be the best way to reach to many studies in number, it was seen that most of the publications have reached to the libraries later than expected, sometimes extended to one year. On the other hand, it was noticed that most of the publications did not include rapid and enough addresses to communicate with the authors. Among the publications in between 1910-1999, the number of periodical journal articles were significantly higher and the number of congress presentations was following it. Although suicide is a multidisciplinary subject, most of the studies were held by psychiatrists. A terminological difference in Turkish was seen in different studies. The significant increase in the number of studies by time should be related by the change of thougts that the subject was seen as a“taboo”. Most of the authors who attract attention to spend more efforts than the others were from the Crisis Center of Ankara University. TÜRKİYE'DE İNTİHAR İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR; YÜZYILIN DE?ERLENDİRİLMESİ