İnmeli hastalarda kullanılan farklı ayak bileği-ayak ortezlerinin ambulasyon ve yürümenin çeşitli parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Analysis of the effects of ambulation and various gait parameters on the stroke patients using different akle-foot orthosis
- Tez No: 99437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE A. KÜÇÜKDEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 645
Özet
41 6. ÖZET İnmeli Hastalarda Kullanılan Farklı Ayak Bileği - Ayak Ortezlerinin Ambulasyon ve Yürümenin Çeşitli Parametreleri Üzerine Etkilerinin İncelenmesi: İnmeli hemîplejik hastalarda iyi ve güvenli bir ambulasyon sağlamak amacıyla plastik veya metalik tipte ayak bileği - ayak ortezleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada amaç bu iki farklı tip AFO'nun hemîplejik yürüyüş üzerindeki etkilerini incelemek ve birbirleriyle karşılaştırmaktır. Çalışmaya 10 inmeli, hemîplejik, ayak bileği kontrolü olmayan hasta alınmış ve her hastanın hemiplejik ayağma hem metalik AFO (çift dikey barh, özengili, plantar fleksiyon stoplu KBYC) hem de plastik AFO (seattle tip) yapılmıştır. Hastalar VICON 370 kompüterize yürüme analizi sisteminde ortezsiz, KBYC ve plastik AFO île yürütülerek hemîplejik yürüme paternleri analiz edilmiştir. Yürüme analizinde hemiplejik ekstremitedeki spatiotemporal değişkenler (kadans, yürüme hızı, tek ve çift adım süresi, tek ve çift destek zamanı, tek ve çift adım mesafesi), kinematik değişkenler (kalça fleksiyonu/ekstansiyonu, diz fleksiyonu/ekstansiyonu, dizde valgus, ayak plantar/dorsal fleksiyonu) ve kinetik değişkenler (kalça fleksiyon/ekstansiyon momenti, diz fleksiyon/ekstansiyon momenti, ayak dorsîfleksîyon momenti, toplam ayak bileği kuvveti, yer reaksiyon kuvveti) değerlendirilmiştir. Ortezsiz, KBYC ve plastik AFO ile yürüme sonucu elde edilen değişkenler birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Sonuçlarımız her iki ortezîn de genel olarak hemiplejik yürüyüş değişkenleri üzerinde benzer etkileri olduğunu göstermektedir. KBYC'nin dizdeki valgus açışım ve ayak dorsifleksiyonunu arttırıcı, dizdeki fleksör momenti azaltıcı etkilerinin plastik AFO'dan daha belirgin olduğu saptanmıştır. Bu durum KBYC'nin plastik AFO'ya göre ayak bileğinde daha iyi bir stabilizasyon oluşturmasına bağlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ambulasyon, ayak bileği - ayak ortezi, hemipleji, inme, yürüme analizi
Özet (Çeviri)
42 7. SUMMARY Analysis of the effects of ambulation and various gait parameters on the stroke patients using different Ankle - Foot Orthosis: Ankle foot arthoses either metallic or plastic have been used to provide optimal and safe ambulation in patients with stroke. In this study we aimed to evaluate the influence of two different types of AFO's on hemiplegic gait and to compare with each other. 10 patients with stroke having no control of ankle were entered the study. Both metallic (with double upright bar, stirrup, plantar flexion stop, KBYC) and plastic (Seattle type) AFO's have been manufactured for each patient's hemiplegic foot. Each patient was instructed to walk with no orthosis, with KBYC and plastic AFO on Vicon 370 Computerized Motion Analysis System and their gait patterns were analysed. On motion analysis, spatiotemporal parameters (cadance, walking speed, single and double step time, single and double support time, single and double step length) and kinematic parameters (hip flexion/extansion, knee flexion/extansion, knee valgus, ankle plantar/dorsoflexion) and kinetic parameters (hip flexion/extansion moment, knee flexion/extansion moment, ankle dorsoflexion moment, total ankle power, ground reaction force) were measured on hemiplegic extremity. Parameter data obtained after walking with no orthoses, KBYC and plastic AFO were compared with each other. Our results suggest that both orthoses generally have similar effects on hemiplegic gait parameters. It has been determined that KBYC has a more obvious effect in increasing knee valgus and ankle dorsoflexion angle and in decreasing knee flexor moment compared to the plastic AFO. This effect has been attributed to the feet that KBYC provided a better stabilization on ankle compared to the plastic AFO. Key Words : Ambulation, ankle foot orthosis, hemiplegia, stroke, gait analysis.