Yeşil dönüşüm: Karbon vergisi ve sınırda karbon düzenleme mekanizması, Türkiye ve Avrupa Birliği karşılaştırması
Green transition: Carbon tax and carbon border adjustment mechanism, a comparison between Turkey and the European Union
  1. Tez No: 994383
  2. Yazar: FATİH MUSTAFA OLCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHSEN SAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
Özet
Yeşil dönüşüm kavramı, karbon vergisi ve sınırda karbon düzenleme mekanizmasının (SKDM) neden önemli olduğu ele alınacaktır. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkileri çerçevesinde, karbon salınımının azaltılması için devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından benimsenen ekonomik araçlar tartışılacaktır. Ayrıca, Türkiye ve AB arasında bu politikaların uygulanma farklılıklarına dair genel bir çerçeve sunulacaktır. Yeşil dönüşümün tanımı, kapsamı ve sürdürülebilir ekonomiyle olan ilişkisi açıklanacaktır. Yeşil dönüşümün sanayi, enerji ve tarım gibi sektörler üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Karbon vergisinin temel mantığı, çevresel vergilendirme sistemleriyle bağlantısı, ekonomik aktörler üzerindeki etkisi ve dünya genelindeki uygulama örnekleri incelenecektir. Karbon fiyatlandırma mekanizmalarının farklı modelleri ve bunların çevresel faydaları da tartışılacaktır. AB tarafından uygulanan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının (SKDM'nin) amacı, kapsamı ve etkileri detaylı şekilde incelenecektir. Mekanizmanın küresel ticaret düzenine etkisi, karbon kaçağı sorununa karşı bir önlem olarak nasıl işlediği ve uluslararası rekabet açısından doğurduğu sonuçlar ele alınacaktır. SKDM'nin farklı sektörlerde nasıl uygulandığı ve üçüncü ülkeler üzerindeki olası ekonomik ve politik etkileri de değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of green transformation, carbon tax, and the border carbon adjustment mechanism (BCAM) will be discussed. In the context of the effects of global warming and climate change, economic instruments adopted by states and international organizations to reduce carbon emissions will be debated. Additionally, a general framework will be presented regarding the differences in the implementation of these policies between Turkey and the EU. The definition, scope, and relationship of green transformation with sustainable economy will be explained. The effects of green transformation on sectors such as industry, energy, and agriculture will be evaluated. The basic logic of the carbon tax, its connection with environmental taxation systems, its impact on economic actors, and global implementation examples will be examined. Different models of carbon pricing mechanisms and their environmental benefits will also be discussed. The purpose, scope, and effects of the BCAM applied by the EU will be examined in detail. The mechanism's impact on the global trade order, how it functions as a measure against carbon leakage, and the results it causes in terms of international competition will be addressed. How BCAM is applied in different sectors and its potential economic and political effects on third countries will also be evaluated.