BM'nin Yemen ve Suriye'deki göç yönetimi politikalarının karşılaştırılması
Comparison of UN's migration management policies in Yemen and Syria
- Tez No: 994384
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Göç ve yönetimi, dünya çapında etkileri artan bir konu olarak devletler düzeyinde bir konu olmanın ötesinde küresel bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmada, BM'nin Suriye ve Yemen'de göç yönetimine ilişkin politikaları incelenmiştir. Çalışma nitel bir araştırmadır. İki farklı örnek vaka üzerinden elde edilen verilerin kıyaslama yoluyla analiz edilmesi benimsenmiştir. İki örnek üzerinden BM'nin göç ve yönetimi politikalarında nelerin yapıldığı, eksikliklerin tespiti ve geleceğe dönük nelerin yapılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Böylelikle BM'nin göç ve yönetimi konusundaki politikalarının geliştirilmesine yönelik literatüre katkı sunulması hedeflenmiştir. Ayrıca araştırmada iki örnek vaka üzerinden yapılan incelemeler ve elde edilen bulguların, Türkiye'nin göç ve yönetim konusunda atması gereken adımlara yönelik bir fikir vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration and its management have gained a global dimension beyond being an issue at the state level as an issue with increasing worldwide impact. This study examines the UN's policies on migration management in Syria and Yemen. The study is qualitative research. It is adopted to analyze the data obtained from two different case studies through comparison. In this way, what has been done in the UN's migration and migration management policies, what the shortcomings are, and what needs to be done for the future have been emphasized through two examples. Thus, it is aimed to contribute to the literature on the development of UN policies on migration and migration management. In addition, it is expected that the analysis of the two cases and the findings obtained in the research will provide an idea about the steps that Turkey should take in the field of migration and management.