Suriye Savaşı sonrası Türkiye'nin göç politikasının yapısal ve yasal değişimi ve Türkiye üzerindeki etkileri
Structural and legal changes in Türkiye's migration policy after the Syrian War and their effects on Turkey
  1. Tez No: 994426
  2. Yazar: FAEGHEH JAFARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sociology, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin göç tarihindeki en kritik nokta, hiç kuşkusuz Suriye'den gelen kitlesel göç meselesidir. Bu iç savaş sonucu kitlesel göç ile karşı karşıya kalan Türkiye, insani yaklaşım göstererek“açık kapı”politikası izlemiş, komşu ülkeler arasında en büyük sorumluluğu üstlenmiştir. Türkiye, göçün başlangıcından bu yana milyonlarca Suriye vatandaşının güvenlik, barınma, beslenme, eğitim ve sağlık hizmeti sağlamaktadır. Bu insani yaklaşımla, Türkiye ile komşuluk, kültürel ve tarihi geçmişi olan Suriye vatandaşlarına, AB göç politikaları ve uluslararası iltica hukuku doğrultusunda“geçici koruma”statüsü verilmiştir. Bugün Türkiye, dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ve Suriye kaynaklı kitlesel göçten en çok etkilenen ülkedir. Nitekim böylesine büyük boyutta ve kısa sürede bir sığınmacı akını, güvenlik, sosyo-ekonomik, kentsel, demografik, kültürel ve sosyal yapılarda büyük kırılganlıklara yol açması yadsınamaz bir gerçektir. Suriye krizinin başlangıcında iç savaş nedeniyle 'yerinden edilmiş ve etkilenmiş' olarak tanımlanan Suriyeliler, artık sosyal ve ekonomik yapıyı derinden etkileyen ve değiştiren bir sığınmacı akını konuma gelmektedirler. Suriye kaynaklı göç Türkiye'nin göçe ilişkin düzenlemelerinde de kırılma noktaları yaratmıştır. Bu kapsamda Türk hukuk sisteminde yabancılara ilişkin Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) düzenlenmiştir. YUKK ile ülkemize düzenli ve düzensiz giren yabancıların giriş, çıkış, ikamet koşulları, idare tarafından uygulanan kanunlarla düzenlenmiştir. YUKK ile göç sürecini merkezi bir kurum olarak yöneten Göç İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Böylece göç yönetimi sivil yapıda ve uzmanlaşmış bir kurum olarak yeniden yapılandırılmıştır. Bu çalışmanın amacı Suriye'den gerçekleşen kitlesel göçün Türkiye'deki yasal, kurumsal ve yapısal yansımalarını incelemek ve gelecekteki uluslararası göç politikalarına katkı sağlamak ve ışık tutmaktır. Çalışmada betimsel ve literatür tarama tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most critical point in Turkiye's migration history is undoubtedly the mass migration from Syria. Turkey has been providing security, shelter, nutrition, education and health services to millions of Syrians since the beginning of the migration. With humanitarian approach, Syrian citizens who have a cultural and historical past with Turkey have been granted“temporary protection”status in line with EU migration policies. Today, Turkey is the country most affected by the mass migration originating from Syria in terms of security, socio-economic, urban, demographic, cultural and social structures. Syrians, who were defined as 'displaced and affected' due to the civil war at the beginning of the Syrian crisis, are now in a position of refugee influx that deeply affects and changes the social and economic structure. Migration originating from Syria has also created breaking points in Turkey's regulations regarding migration. In this context, the YUKK has been regulated in the Turkish legal system. With the YUKK, the entry, exit and residence conditions of foreigners entry Turkey regularly and irregularly, and the laws implemented by the administration, are regulated. Additionally, Presidency of Migration Management which is responsible for migration management in Turkey, was established. Thus, migration management is being reviewed in a civil society institution. The aim of this study is to examine the institutional and structural reflections of the mass migration from Syria in Turkey and to contribute to and shed light on future international migration policies. Literature review technique was used in the study.