Metal iyonlarının tayini için kinolin temelli yeni schiff bazı tasarımı, spektrofotometrik özelliklerinin incelenmesi ve uygulamaları
Design of a quinoline-based schiff base for the determination of metal ions, investigation of its spectrophotometric properties, and applications
- Tez No: 994479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Katyonların erken tespiti, Al3+ ve Zn2+ gibi toksik etki gösterebilen iyonların oluşturabileceği biyokimyasal ve çevresel hasarın önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Geleneksel izleme yöntemleri; çok aşamalı analiz protokolleri, maliyeti yüksek analitik cihazlar ve uzun ölçüm süreleri nedeniyle uygulamada çeşitli sınırlılıklar içermektedir. Bu çalışmada, Al3+ ve Zn2+ iyonlarının tanınmasına yönelik olarak geliştirilen yeni bir floresan sensörün, (E)-N′-((8-hidroksikinolin-7-il)metilen)furan-2-karbohidrazit (HKA-FH) sentezlenmesi ve karakterizasyonu sunulmaktadır. Sensör HKA-FH (10 µM)'ın DMSO/H2O (70:30, v/v) karışımındaki çözeltisine Al3+ ve Zn2+ iyonlarının ayrı ayrı ilavesi sonrasında, 365 nm UV ışığı altında Al3+ için renksizden maviye, Zn2+ için renksizden yeşile doğru güçlü bir floresan renk değişimi gözlemlenmiştir. Floresan spektroskopisi analizleri, sensörün 465 nm ve 545 nm dalga boylarında sırasıyla Al3+ ve Zn2+ varlığında belirgin bir emisyon şiddeti artışı verdiğini göstermiştir. Sensör, hızlı yanıt süresi, yüksek algılama hassasiyeti ve test edilen diğer iyonlar arasında mükemmel iyon seçiciliği ile üstün performans sergilemiştir. Ayrıca, sensör HKA-FH ile Al3+/Zn2+ etkileşimindeki 1:1 bağlanma stokiyometrisi; Job plot, TOF MS, ve DFT hesaplamaları ile doğrulanmıştır. Geliştirilen bu sensör platformu, çevresel ve biyolojik örneklerde Al3+ ve Zn2+ iyonlarının güvenilir, hızlı, düşük maliyetli ve oldukça duyarlı bir şekilde izlenmesine olanak tanıyan güçlü bir algılama platformu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Early detection of cations is critical for preventing the biochemical and environmental damage caused by ions such as Al3+ and Zn2+, which can exert toxic effects.. Traditional monitoring methods have various limitations in practice due to multi-step analysis protocols, high-cost analytical instruments, and long measurement times. This study presents the synthesis and characterization of a novel fluorescent sensor developed for the detection of Al3+ and Zn2+ ions, (E)-N′-((8-hydroxyquinolin-7-yl)methylene)furan-2-carbohydrazide (HKA-FH). After the separate addition of Al3+ and Zn2+ ions to the sensor HKA-FH (10 µM) in a DMSO/H₂O (70:30, v/v) mixture, followed by the separate addition of Al3+ and Zn2+ ions, a strong fluorescence color change was observed under 365 nm UV light, from colorless to blue for Al3+ and from colorless to green for Zn2+. Fluorescence spectroscopy analyses showed that the sensor exhibited a significant increase in emission intensity at 465 nm and 545 nm wavelengths in the presence of Al3+ and Zn2+, respectively. The sensor demonstrated superior performance with a fast response time, high detection sensitivity, and excellent ion selectivity among the other ions tested. Furthermore, the 1:1 binding stoichiometry of Al3+/Zn2+ interaction with the sensor HKA-FH was confirmed by Job plot, TOF MS, and DFT calculations. This developed sensor platform enables reliable, fast, low-cost, and highly sensitive monitoring of Al3+ and Zn2+ ions in environmental and biological samples.