Aptamer fonksiyonlandırılmış dna hidrojel tabanlı kolorimetrik aptasensör sistemleri ile karbendazim ve klorpirifos tespiti
Detection of carbendazim and chlorpyrifos using aptamer functionalized dna hydrogel based colorimetric aptasensor systems
- Tez No: 994478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN BAYRAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Pestisitlerin bilinçsiz kullanımı toprakta birikme, su ve havaya karışma, meyve ve sebze tüketim yoluyla insanlarda maruziyetin artması gibi büyük riskler ortaya koymaktadır. Karbendazim ve klorpirifos en çok kullanılan pestisitlerdendir. Yapılan tez çalışmasında, karbendazim ve klorpirifosu aynı anda tespit edebilecek, her analite spesifik aptamerlerle fonksiyonlandırılmış DNA hidrojeller tabanlı, tek enzim-iki substrat reaksiyonu temelli miktar tayini yapılmasına olanak sağlayan bir algılama platformu tasarlanmıştır. Geliştirilen hidrojel sisteminde; karbendazim ve klorpirifos aptameri ve onlara kısmen eşlenik akridit modifiyeli DNA iplik dizileri hidrojel yapısının iskeletini oluşturmuştur. Her biri 60 µM DNA içeriğine sahip karbendazim aptameri, DNA zincir 1 ve DNA zincir 2 ile 1:1:1 molar oranda, 60 µM klorpirifos aptameri, DNA zincir 1 ve DNA zincir 2 ise 1:1:1.5 molar oranda karıştırılarak 25°C'de hidrojel sentezi sağlanmıştır. Tespit için p-nitrophenyl-β-D-glucopyranosid (pNPG) ve 5-Bromo-4-chloro-3-indolyl-ß-D-glucuronic acid (X-GlcA) substratları hidrojele hapsedilmiştir. Ortama en düşük konsantrasyon olarak 0,1ng/mL pestisit eklendiğinde sistem jel halden sıvı hale geçerek cevap vermiştir. Ayrıca jel içerisindeki substratın serbest kalmasıyla dışarıdan eklenen β-Glucuronidase (GusA) enziminin reaksiyonu sonucu renksiz olan substrat karbendazim varlığında sarı, klorpirifos varlığında mavi, her iki pestisitin varlığında yeşil renge dönüşerek yine görsel analizin yapılması sağlamıştır. Hem görsel olarak var/yok tespiti, hem de spektral olarak miktar tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The indiscriminate use of pesticides poses significant risks such as accumulation in soil, mixing with water and air, and increasing human exposure through consumption of fruits and vegetables. Carbendazim and chlorpyrifos are among the most commonly used pesticides. In the thesis study, a detection platform has been designed that can simultaneously detect carbendazim and chlorpyrifos, based on DNA hydrogels functionalized with analyte-specific aptamers, enabling quantitative determination through a single enzyme-two substrate reaction. In the developed hydrogel system, carbendazim and chlorpyrifos aptamers along with partially conjugated acridite-modified DNA strand sequences formed the skeleton of the hydrogel structure. Hydrogel synthesis was achieved by mixing carbendazim aptamer, DNA strand 1 and DNA strand 2, each with 60 µM DNA, at a 1:1:1 ratio, and 60 µM chlorpyrifos aptamer, DNA strand 1 and DNA strand 2 at a 1:1:1.5 ratio at 25°C. For detection, p-nitrophenyl-β-D-glucopyranosid (pNPG) and 5-Bromo-4-chloro-3-indolyl-ß-D-glucuronic acid (X-GlcA) substrates were seperately entrapped in the hydrogels. When the lowest concentration of 0,1ng/mL pesticide was added, the system responded by changing from gel to liquid state. Additionally, upon the release of the substrate within the gel, the reaction of the externally added β-Glucuronidase (GusA) enzyme resulted in the colorless substrate turning yellow in the presence of carbendazim, blue in the presence of chlorpyrifos, and green in the presence of both pesticides, enabling visual analysis. Both visual presence/absence detection and spectral quantification were performed.