Yeni salisilat türevi bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesi̇s and characteri̇zati̇on of new sali̇cylate deri̇vati̇ve compounds
  1. Tez No: 994485
  2. Yazar: ERHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Salisilatlar olarak bilinen salisilik asit ve türevleri, binlerce yıldır söğüt ve kavak gibi salisilatlar bakımından zengin bitkilerden elde edilerek tıp alanında tedavi için kullanılmaktadır. Salisilik asit bitkilerde serbest salisilik asit ve onun karboksile esterleri ve fenolik glikozitleri olarak bulunmaktadır. Aspirin günümüzde en yaygın olarak bilinen ve kullanılan salisilat türevi ilaçtır. Arilhidrazonal bileşikleri tez çalışmamda başlangıç bileşikleri olarak kullanılmıştır. Bu bileşikler, asetofenon türevlerinin dimetilformamit dimetilasetal (DMF-DMA) reaktifi ile etkileştirilmesi sonucunda elde edilen enaminonların aril diazonyum tuzları ile reaksiyonlarından elde edilmektedir. Sentezlenen bileşikler kristallendirme ile saflaştırılmıştır. Bileşiklerin yapı aydınlatılmasında ise; erime noktası, FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR, HRMS tekniklerinden faydalanılmıştır. Bileşiklerin FTIR spektrumları Perkin Elmer Spectrum Two Model FTIR spektrometresi ile, 1H- ve 13C-NMR spektrumları DMSO-d6 çözücüsü kullanılarak Agilent Premium Compact 600 MHz NMR ve Bruker 500 MHz NMR cihazlarıyla kaydedilmiştir. HRMS analizleri için, Waters LCT Premier XE UPLC/MS TOF cihazı, erime noktaları için Electrothermal 9200 cihazı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Salicylic acid and its derivatives, known as salicylates, have been extracted from salicylate-rich plants like willow and poplar for thousands of years, and have been used in the field of medicine for treatment purposes. Salicylic acid exists in plants as free salicylic acid, its carboxyl esters, and phenolic glycosides. Aspirin, a widely recognized and used derivative of salicylic acid, is an example of such medication today. Arylhydrazonal compounds were employed as initial compounds in my thesis study. These compounds are obtained through reactions of enaminones, which are derived from the interaction of acetophenone derivatives with dimethylformamide dimethylacetal (DMF-DMA) reagent, with aryl diazonium salts. The synthesized compounds were purified through crystallization, and their structural characterization was facilitated by techniques including melting point determination, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, and HRMS. The FTIR spectra of the compounds were recorded using a Perkin Elmer Spectrum Two Model FTIR spectrometer, while 1H and 13C-NMR spectra were acquired using Agilent Premium Compact 600 MHz NMR and Bruker 500 MHz NMR instruments with DMSO-d6 as the solvent. For HRMS analysis, a Waters LCT Premier XE UPLC/MS TOF instrument was utilized, and the Electrothermal 9200 apparatus was used for melting point determination.