Obezite durumuna göre tıkınırcasına yeme davranışı ve uyku kalitesinin incelenmesi
Evaluation of binge eating behaviour and sleep quality by obesity status
- Tez No: 994509
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA, DR. FEYZANUR ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran erişkin bireylerde obezite durumuna göre tıkınırcasına yeme davranışı ve uyku kalitesini incelemek; bu değişkenler arasındaki ilişkileri ve obezitenin bağımsız belirleyicilerini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, etik kurul onayı sonrasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde yürütülmüştür. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri toplam 200 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri kaydedilmiş; boy ve kilo ölçümleri yapılarak vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanmıştır. Tıkınırcasına yeme davranışı Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Ölçeği (TYBÖ), uyku kalitesi ise Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ/PSQI) ile değerlendirilmiştir. Veriler IBM SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. BULGULAR: Katılımcıların %42,6'sı obez grubunda yer almaktadır. Obez bireylerin PUKİ/PSQI toplam skorları obez olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p<0,001). Kötü uyku kalitesi obez grupta belirgin olarak daha yaygındır. Tıkınırcasına yeme davranışı obez bireylerde obez olmayanlara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksektir (p<0,001). TYBÖ toplam skoru ile PUKİ/PSQI toplam skoru arasında pozitif ve güçlü bir ilişki saptanmıştır (ρ=0,645; p<0,001). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, PUKİ/PSQI toplam skoru obeziteyi bağımsız olarak yordayan tek anlamlı değişken olarak bulunmuştur (OR=1,13; %95 GA: 1,05–1,21). SONUÇ: Bu çalışmada obezitenin, kötü uyku kalitesi ve artmış tıkınırcasına yeme davranışı ile yakından ilişkili olduğu gösterilmiştir. Uyku kalitesi, obezite gelişiminde bağımsız ve güçlü bir belirleyici olarak öne çıkmaktadır. Bulgular, birinci basamakta obezite yönetiminde yalnızca kilo ölçümüne değil; uyku düzeni ve yeme davranışlarının da bütüncül biçimde değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to investigate binge eating behavior and sleep quality according to obesity status in adults attending primary care services and to evaluate the relationships between these variables and the independent predictors of obesity. METHODS: This descriptive cross-sectional study was conducted in the Family Medicine Outpatient Clinics of Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital after ethics committee approval. A total of 200 adults aged 18 years and older were included. Sociodemographic characteristics were recorded, and body mass index (BMI) was calculated using measured height and weight. Binge eating behavior was assessed using the Binge Eating Scale (BES), and sleep quality was evaluated using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Data were analyzed using IBM SPSS Statistics version 25. RESULTS: Of the participants, 42.6% were classified as obese. Obese individuals had significantly higher PSQI total scores compared to non-obese participants (p<0.001), indicating poorer sleep quality. Poor sleep quality was markedly more prevalent in the obese group. Binge eating scores were significantly higher among obese individuals (p<0.001). A strong positive correlation was found between BES scores and PSQI total scores (ρ=0.645; p<0.001). In multivariate logistic regression analysis, PSQI total score was identified as the only independent predictor of obesity (OR=1.13; 95% CI: 1.05–1.21). CONCLUSION: Obesity is closely associated with impaired sleep quality and increased binge eating behavior. Sleep quality appears to be a strong and independent determinant of obesity. These findings highlight the importance of a comprehensive approach in primary care obesity management that includes the assessment of sleep patterns and eating behaviors in addition to anthropometric measurements.