Sandras dağı serpantin kayaçları üzerindeki karayosunları vejetasyonu
Bryophyte vegetation on the serpentine rocks of sandras mountain
- Tez No: 994535
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KIRMACI, PROF. DR. TÜLAY EZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sandras Dağı'nın serpantin kayaçları üzerinde gelişen karayosunu vejetasyonunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Daha önce floristik ve fitososyolojik açıdan çalışılmamış alanda, farklı yükselti ve habitat koşullarını kapsayan 18 istasyonda arazi çalışmaları yürütülmüştür. Örneklik alan olarak seçilen alanlarda GPS koordinatları, ekolojik veriler ve substrat özellikleri kaydedilmiş, toplanan karayosunu örnekleri laboratuvarda teşhis edilmiştir. Vejetasyon verileri Braun-Blanquet yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca TWINSPAN ve DECORANA gibi multivaryete istatistik metodları da kullanılmıştır. Çalışma sonucunda floristik olarak 16 familyaya ait, biri ciğerotu olmak üzere toplam 65 karayosunu taksonu belirlenmiştir. Vejetasyon analizleri sonucunda 3 birlik (Hedwigio ciliatae–Orthotrichetum rupestris, Pterogonietum gracilis, Grimmietum commutato–campestris) ve 3 alt birlik (-antitrichietosum curtipendulae, -orthotrichetosum rupestris, -tortelletosum tortuosae) olmak üzere toplam 6 sintakson tespit edilmiştir. Bu sintaksonlardan Grimmietum commutato-campestris birliğine bağlı -tortelletosum tortuosae alt birliği bilim dünyası için yeni olurken, Pterogonietum gracilis birliği ve bu birliğe bağlı -antitrichietosum curtipendulae alt birliği, Hedwigio ciliatae-Orthotrichetum rupestris birliği ve Grimmietum commutato-campestris birliğine bağlı -orthotrichetosum rupestris alt birliği Türkiye için yenidir. Elde edilen bulgular, Sandras Dağı'nın karayosunları vejetasyonu açısından taşıdığı özgünlüğü ve bilimsel önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the moss vegetation developing on the serpentine rocks of Mount Sandras. Fieldwork was carried out at 18 stations covering different elevations and habitat conditions in an area that had not previously been studied from a floristic and phytosociological perspective. In the selected sample areas, GPS coordinates, ecological data, and substrate characteristics were recorded, and the collected moss samples were identified in the laboratory. Vegetation data were evaluated using the Braun-Blanquet method. Multivariate statistical methods such as TWINSPAN and DECORANA were also used. As a result of the study, a total of 65 bryophyte taxa belonging to 16 families, including one liverwort, were identified floristically. As a result of vegetation analyses, 3 associations (Hedwigio ciliatae–Orthotrichetum rupestris, Pterogonietum gracilis, Grimmietum commutato–campestris) and 3 subassociation (-antitrichietosum curtipendulae, -orthotrichetosum rupestris, -tortelletosum tortuosae) were identified, totaling 6 syntaxa. Of these syntaxa, the -tortelletosum tortuosae subassociation, which is associated with the Grimmietum commutato-campestris association, is new to science, The Pterogonietum gracilis association and the -antitrichietosum curtipendulae subassociation associated with this association, the Hedwigio ciliatae-Orthotrichetum rupestris association, and the -orthotrichetosum rupestris subassociation associated with the Grimmietum commutato-campestris association are new to Turkey. The findings reveal the uniqueness and scientific importance of Sandras Mountain in terms of its bryophyte vegetation.