Uzay turizminin geleceği ve Z kuşağının uzay turizmine karşı olan algısının değerlendirilmesi
The future of space tourism and evaluation of generation Z's perception towards space tourism
  1. Tez No: 994543
  2. Yazar: MERVE NUR GÜRÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de yaşayan Z kuşağı bireylerinin uzay turizmine yönelik algılarını, tutumlarını ve beklentilerini incelemektir. Çalışma uzay turizminin tanımı, tarihi gelişimi, endüstriyel yapısı ve kuşak kavramının ele alındığı teorik çerçeve ile başlamaktadır. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş olup betimsel bir model temel alınmıştır. Veri toplama sürecinde çevrim içi ve yüz yüze anket uygulanmış toplam 274 Z kuşağı katılımcının verileri analiz edilmiştir. Anket formu uzay turizmine yönelik algı, motivasyon, risk algısı ve katılım niyeti boyutlarından oluşturulmuştur. Verilerin analizinde hiyerarşik kümeleme analizi, K-means analizi, ANOVA ve Ki-kare testlerinden yararlanılarak katılımcı grupları arasındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Bulgular Z kuşağının keşfetme isteği, teknolojik yeniliklere ilgi ve macera arayışı nedeniyle uzay turizmine genel olarak olumlu yaklaştığını göstermektedir. Bununla birlikte yüksek maliyet, bilgi eksikliği ve güvenlik endişeleri katılım niyetini sınırlayan temel faktörler olarak belirlenmiştir. Çalışma sonuçları uzay turizmi sektöründe hedef kitleye yönelik tanıtım stratejilerinin geliştirilmesi, farkındalık çalışmalarının artırılması ve genç tüketici beklentilerinin dikkate alınması açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the perceptions, attitudes, and expectations of Generation Z individuals residing in Turkey towards space tourism. The study begins with a theoretical framework addressing the definition, historical development, industrial structure of space tourism, and the concept of generations. The research was conducted using a quantitative method, based on a descriptive model. Data were collected through online and face-to-face surveys, and the data from a total of 274 Generation Z participants were analyzed. The survey form was structured around the dimensions of perception, motivation, risk perception, and intention to participate in space tourism. Hierarchical clustering analysis, K-means, ANOVA, and Chi-square tests were utilized in the data analysis to reveal differences among participant groups. The findings indicate that Generation Z generally approaches space tourism positively due to their desire for exploration, interest in technological innovations, and search for adventure. However, high cost, lack of information, and safety concerns were identified as the main factors limiting the intention to participate. The study results offer a significant contribution to the space tourism sector in terms of developing promotional strategies targeting the audience, increasing awareness efforts, and taking young consumer expectations into account.