Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 ay çocuklarda sözcüksüz kitapların sosyal duygusal becerilere etkisi
The effect of wordless books on social emotional skills in children aged 60-72 months attending preschool education institution
- Tez No: 994542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÖZDEMİR BECEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sözcüksüz kitaplar aracılığıyla gerçekleştirilen etkinliklerin 60-72 aylık okul öncesi öğrencilerinin sosyo-duygusal gelişimleri üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden ön ve son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanımının olduğu araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 döneminde Çanakkale ilindeki resmi bir anaokuluna devam eden 38 çocuk oluşturmaktadır. Katılımcılar, grup eşleştirme yöntemiyle her biri 19 öğrenciden oluşan deney ve kontrol gruplarına randomize edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgilerine ait verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu' kullanımı tercih edilmiştir. Araştırmanın temel değişkeni olan 60-72 aylık çocukların sosyo-duygusal becerilerinin sözcüksüz kitaplarla desteklenme düzeyini belirlemek için; 'Okul Öncesi Çocukları İçin Sosyal Duygusal Beceriler Ve Psikoloji Dayanıklılık Ölçeği', 'Okul Öncesi Davranışsal ve Duygusal Derecelendirme Ölçeği' ve 'Duygu Düzenleme Ölçeği' aracılığıyla nicel veriler elde edilmiştir. Ayrıca deney grubunda yer alan çocuklara uygulama süreci tamamlandıktan altı hafta (1.5 ay) sonrasında aynı ölçekler kullanılarak kalıcılık izleme testi yapılmıştır. Deney grubundaki çocuklara yönelik hazırlanan müdahale programı, araştırmacı tarafından yüz yüze etkileşimle yürütülmüştür. Toplamda 8 haftalık bir zaman dilimine yayılan bu süreçte, haftada iki kez olmak üzere toplam 16 oturum gerçekleştirilmiştir. Bu süre zarfında kontrol grubundaki öğrenciler, mevcut okul öncesi eğitim programına (MEB müfredatı) devam ederek herhangi bir ek müdahalede bulunulmamıştır. Deney grubunun ön test ve son test skorları arasındaki farklar tekrarlı ölçümler için ANOVA ile analiz edilirken, kontrol grubu verileri için (SDBÖ-sosyal yetkinlik alt boyutu hariç) bağımlı gruplar t-testinden yararlanılmıştır. SDBÖ-sosyal yetkinlik puanları ise non-parametrik bir yöntem olan Wilcoxon testi ile incelenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler t-testi; kategorik verilerin analizinde ise varsayımlara bağlı olarak Pearson Ki-kare, Fisher'ın Kesin veya Fisher-Freeman-Halton testleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, deney grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farkın oluştuğunu göstermiştir. Ayrıca, izleme testinden elde edilen sonuçların son test verileriyle benzerlik göstermesi, 'Sözcüksüz Kitap Uygulaması' ile sağlanan kazanımların kalıcılık arz ettiğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar dikkate alındığında, Sözcüksüz Kitap Uygulaması ile 60-72 ay çocuklarının sosyal duygusal becerilerinin gelişiminde olumlu etki yarattığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the effect of activities carried out through wordless books on the socio-emotional development of preschool students aged 60-72 months. The study group of the study, which includes the use of quasi-experimental designs with pre- and post-test control groups, consists of 38 children attending an official kindergarten in Çanakkale province in the 2024-2025 period. Participants were randomized to experimental and control groups of 19 students each by group matching method. The use of 'Personal Information Form' was preferred to collect the data of the demographic information of the participants. In order to determine the level of support of the socio-emotional skills of children aged 60-72 months, which is the main variable of the research, with wordless books; Quantitative data were obtained through the 'Social Emotional Skills and Psychology Resilience Scale for Preschool Children', 'Preschool Behavioral and Emotional Rating Scale' and 'Emotion Regulation Scale'. In addition, a permanence monitoring test was performed on the children in the experimental group using the same scales six weeks (1.5 months) after the application process was completed. The intervention program prepared for the children in the experimental group was carried out by the researcher with face-to-face interaction. In this process, which spanned a total of 8 weeks, a total of 16 sessions were held twice a week. During this period, the students in the control group continued with the existing preschool education program (MEB curriculum) and no additional intervention was made. While the differences between the pre-test and post-test scores of the experimental group were analyzed with ANOVA for repeated measurements, the dependent groups t-test was used for the control group data (except for the SDS-social competence sub-dimension). SHS-social competency scores were examined with the Wilcoxon test, which is a non-parametric method. In comparisons between groups, independent samples were t-test; In the analysis of categorical data, Pearson Chi-square, Fisher's Exact or Fisher-Freeman-Halton tests were used depending on the assumptions. The findings showed that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group. In addition, the similarity of the results obtained from the monitoring test with the post-test data reveals that the gains achieved with the 'Wordless Book Application' are permanent. Considering the results, it was determined that the Wordless Book Application had a positive effect on the development of social emotional skills of children aged 60-72 months.