Çocukların sınır dışı edilmesi
Deportation of children
  1. Tez No: 994559
  2. Yazar: CANSU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuklar çeşitli sebeplerle menşe ülkelerinden kaçıp başka devletlerden uluslararası koruma ve yasal kalış hakkı talep etmektedirler. Farklı sebeplerden ötürü uluslararası koruma statüsü kazanamayan ya da kaybeden veya yasal kalış hakkının bağlı olduğu ikamet izinlerinin iptali, sona ermesi ve sonlandırılması gibi sebeplerden dolayı çocuklar hakkında sınır dışı kararı alınabilmektedir. Çocukların savunmasız ve hassas doğası ve çocuğun yüksek yararı temel ilkesi nedeniyle çocukların sınır dışı kararlarında gözetilmesi gereken menfaatler vardır. Çocuklar hakkında sınır dışı kararı verilmesi ve icra edilmesi yetişkinler hakkında verilen sınır dışı kararlarından daha hassas ve titizlikle değerlendirilmeli ve icra edilmelidir. Çalışmamızın ilk bölümünde çocuklar hakkında sınır dışı kararı alınması ve icra edilmesi hakkında düzenlenen uluslararası ve bölgesel mevzuat incelenmiştir. İlk bölümde çocuklar ister refakatli olsun ister refakatsiz olsun uluslararası hukuk ve bölgesel hukukların çocukların korunmasına dair getirdiği genel ve özel hükümler incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise çocukların uluslararası hukukta hangi sebeplerle sınır dışı edildiği ve sınır dışı kararının icrasında yaşanan problemler çeşitli uluslararası ve bölgesel mahkemelerin ışığında incelenmiştir. Çalışmamızın son ve üçüncü bölümünde ise Türk hukukunda çocukların sınır dışı edilme sebepleri, prosedürü ve çocuklar hakkında sınır dışı etme kararı alınırken göz önünde bulundurulması gereken menfaatler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Children undoubtedly constitute one of the most vulnerable and sensitive groups within international migration law. For various reasons, children flee their countries of origin and seek international protection and a lawful right of stay in other states. Due to different circumstances, children may be subjected to deportation decisions when they fail to obtain or subsequently lose international protection status, or when the residence permits upon which their lawful stay depends are revoked, expire, or are otherwise terminated. In light of the vulnerable and sensitive nature of children and the fundamental principle of the best interests of the child, certain interests must be taken into account in deportation decisions concerning children. The issuance and enforcement of deportation decisions with respect to children must be assessed and implemented with greater sensitivity and diligence than deportation decisions concerning adults. In the first chapter of this study, the international and regional legal frameworks governing the adoption and execution of deportation decisions concerning children are examined. This chapter analyses the general and specific provisions introduced by international and regional legal systems for the protection of children, whether accompanied or unaccompanied. The second chapter examines the grounds on which children are deported under international law and the problems encountered in the enforcement of deportation decisions, in light of the jurisprudence of various international and regional courts. The final and third chapter analyses the grounds and procedures for the deportation of children under Turkish law, as well as the interests that must be taken into consideration when adopting deportation decisions concerning children.