Veri sorumlusunun teknik ve idari tedbirlere uymamasından doğan hukuki sorumluluğu
Legal liability of the data controller arising from failure to comply with technical and administrative measures
- Tez No: 994571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmelerin kişisel veri işleme faaliyetlerini artırdığı artık tartışmasızdır. Bireylerin farklı nitelikteki kişisel verilerinin hacmi ve çeşitliliği günden güne artmakta; bu durum, veriler üzerinde menfaati bulunan aktörlerin çoğalmasıyla birlikte hukuka aykırı işlem riskini yükseltmektedir. Bu nedenle hukukumuzda kişisel verilerin korunmasına ilişkin ihtiyacın, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile giderilmesi amaçlanmaktadır. Hızla dönüşen ve değişen dijital ortamda kişisel verilerin korunması ancak disiplinler arası bir yaklaşım sergilenerek teknik ve idari tedbirlerin birlikte ele alınması ile mümkün olabileceğinden, Kanun veri sorumlusuna bu yönde yükümlülükler getirmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, veri kavramı ele alınmış buradan hareketle veri güvenliği kavramı incelenmiştir. Kişisel veri ve türleri ile 6698 sayılı Kanun'da yer alan veri sorumlusu, veri işleyen ve ilgili kişi gibi temel aktörlerin kim olduğu hususları değerlendirme konusu yapılmış ve veri sorumlusunun veri güvenliğine ilişkin yükümlülüklerinin uluslararası düzenlemelerde izleri takip edilmiştir. İkinci bölümde veri sorumlusunun, teknik ve idari tedbirleri alma yükümlülüğü bağlamında özel hukuk sorumluluğuna ilişkin değerlendirmelere yer verilmiş; sorumluluğun hukuki dayanağı veri sorumlusunun ilgili kişi ile arasındaki sözleşme ilişkisinin var olup olmama durumuna göre değerlendirme konusu yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise kişisel verilerin korunması bağlamında, veri sorumlusuna karşı başvurulabilecek özel hukuka ilişkin dava türlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is now beyond dispute that technological developments have increased personal data-processing activities. The volume and variety of individuals' personal data are expanding day by day; this expansion, coupled with the growing number of actors who have an interest in such data, heightens the risk of unlawful processing. For this reason, the need to protect personal data in Turkish law has been addressed through the enactment of the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data. In a rapidly evolving digital environment, the protection of personal data is possible only through an interdisciplinary approach and through the combined implementation of technical and administrative measures; accordingly, the Law imposes obligations on data controllers in this direction. This study consists of three chapters. In the first chapter, the concept of data is examined, and based on this foundation, the notion of data security is analysed. The types of personal data, along with the fundamental actors defined under Law No. 6698—namely the data controller, data processor and data subject—are evaluated, and the roots of the data controller's data-security obligations in international regulations are explored. The second chapter focuses on the private-law liability of the data controller within the scope of the obligation to take technical and administrative measures. The legal basis of this liability is assessed depending on whether a contractual relationship exists between the data controller and the data subject. Finally, the third chapter addresses the private-law claims that may be brought against the data controller in the context of personal data protection.