Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin hisse senedi piyasaları gelişmişlik düzeyi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki
The relationship between stock market development and economic growth in the Commonwealth of Independent States countries
  1. Tez No: 994572
  2. Yazar: FARİZA TUGELBAY
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KEREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik büyüme, iktisat literatüründe en çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Hisse senedi piyasası gelişimi, hem gelişmekte olan ülkeler hem de Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) gibi geçiş sürecinde olan ülkelerin ekonomik kalkınması için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, BDT ülkelerindeki hisse senedi piyasası ve ekonomik büyüme ilişkisi incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde ekonomik büyüme ve hisse senedi piyasası tanımı, piyasayı etkileyen makroekonomik faktörler ve hisse senedi piyasası - büyüme ilişkisi ve bu alandaki dünya çapında literatür incelenmektedir. İkinci bölümde BDT ülkelerinin ekonomik görünümü ve hisse senedi piyasalarının gelişimi gelir gruplarına göre incelenmekte. BDT ülkeleri için yapılan akademik çalışmalar ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, 2001-2024 dönemi için zaman serisi yaklaşımıyla seçilen Rusya, Kazakistan ve Ermenistan ülkeleri için ARDL, VAR modelleri kurularak, Granger nedensellik ve etki-tepki fonksiyonu ile araştırılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın sonucu, BDT coğrafyasında hisse senedi piyasası ve ekonomik büyüme ilişkisinin tek tipte olmadığını, piyasa derinliği, kurumsal kalite ve yatırımcı tabanı gibi koşullara bağlı olarak değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is one of the most widely debated topics in the economics literature. Stock market development is of great importance for the economic advancement of both developing countries and transition economies such as the Commonwealth of Independent States (CIS). This study examines the relationship between stock market development and economic growth in CIS countries. In the first chapter, the concepts of economic growth and the stock market are defined, the macroeconomic factors affecting stock markets are discussed, and the global literature on the stock market - growth nexus is reviewed. The second chapter analyzes the economic outlook and stock market development of CIS countries by income groups and discusses the academic studies focusing on the CIS region. In the third chapter, using a time series approach for the period 2001-2024. ARDL and VAR models are estimated for the selected countries - Russia, Kazakhstan, and Armenia, and the relationship is examined through Granger causality tests and impulse-response functions. The findings indicate that the relationship between stock markets and economic growth across the CIS region is not uniform, rather, it varies depending on conditions such as market depth, institutional quality, and the investor base.