Taş kırma işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of use of virtual reality glasses on pain andanxiety during the stone crushing process
  1. Tez No: 994635
  2. Yazar: DOĞAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı taş kırma işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin olup olmadığının ve bu etkinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Bu çalışmanın araştırma grubu, Sağlık Bakanlığına bağlı bir devlet hastanesinde Taş Kırma Bölümü'ne başvuran, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve dâhil olma ve dışlama kriterlerini karşılayan 60 kişiden oluşmaktadır. 60 kişilik araştırma grubu 30'u deney, 30'u kontrol grubunda olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna standart taş kırma işlemi uygulanırken deney grubuna ise taş kırma işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletilmiştir. Her iki gruba da taş kırma işlemi öncesi ve sonrasında Durumluk Kaygı Ölçeği, uygulama sonrasında ise ağrı düzeyini ölçmeye yarayan Sayısal ağrı ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verileri analizinde bağımsız örneklem t testi ve iki faktörlü ANOVA testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda, taş kırma işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının yaşanılan kaygı ve hissedilen ağrı düzeyinde anlamlı bir düşüşe sebep olduğu sonucuna varılmıştır (p<0,05). Ayrıca, ağrı ile baş etme yöntemine sahip olan bireylerin sanal gerçeklik gözlüğünün yaşanılan kaygı ve hissedilen ağrıyı azaltıcı etkisinden ağrı ile baş etme yöntemine sahip olmayan bireylere göre daha fazla faydalandığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, taş kırma işlemi sırasında hem hastanın yaşadığı kaygının hem de hissettiği ağrının azalması için sanal gerçeklik gözlüğü kullanımın yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the use of virtual reality glasses during stone crushing has an effect on pain and anxiety and whether this effect differs according to demographic variables. The research group of this study consisted of 60 people who applied to state hospital affiliated to the ministry of health Stone Crushing Department, volunteered to participate in the research, and met the inclusion and exclusion criteria. The research group of 60 people was divided into two groups, 30 in the experimental group and 30 in the control group. While the standard stone crushing process was applied to the control group, the experimental group was watched with virtual reality glasses during the stone crushing process. The State Anxiety Scale was applied to both groups before and after the stone breaking process, and the Numerical Rating Scale, which was used to measure the level of pain after the application. Independent sample t-test and two-factor ANOVA test were used to analyze the obtained data. As a result of the analysis, it was concluded that the use of virtual reality glasses during the stone crushing process caused a significant decrease in the level of anxiety and felt pain (p<0,05). In addition, it has been concluded that individuals who have a method of coping with pain benefit more from the effect of reducing the anxiety and felt pain of virtual reality glasses than individuals who do not have a method of coping with pain. In line with the results obtained, it has been suggested that the use of virtual reality glasses be widespread in order to reduce both the anxiety experienced by the patient and the pain felt during the stone breaking process.