Tahribatlı ve tahribatsız yöntemlerle belirlenen beton basınç dayanımı üzerine beton sınıfı, maksimum agrega tane çapı ve kür ortamının etkisi ve yöntemler arasındaki ilişkinin incelenmesi
The effects of concrete class, maximum aggregate size, and curing environment on concrete compressive strength determined by destructive and non-destructive methods, and examination of the relationship between the methods
- Tez No: 994648
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada sudan sonra en çok tüketildiği belirlenen betonun en önemli özelliği basınç dayanımıdır. Basınç dayanımı; diğer mekanik ve dayanıklılık özellikleri hakkında fikir vermesi, belirlenmesinin kolay olması ve betonarme hesapların bu özellik göz önünde bulundurularak yapılması nedeniyle mühendislikte hem ar-ge çalışmalarında hem de sahada önemsenir. Ayrıca, inşa edilmekte ya da inşası tamamlanmış betonarme yapılarda kullanılmış olan betonun denetiminin de basınç dayanımından hareketle yapılmaktadır. Betonun basınç dayanımı için başlıca tahribatlı (yıkıntılı) ve tahribatsız (yıkıntısız) olmak üzere iki yöntem söz konusudur. Tahribatlı yöntemlerde deneye tabi tutulan örnekler tekrar kullanılmayacağı gibi karot almak suretiyle yapılan çeşidinde ise elemanın tahribi başta olmak üzere çeşitli sakıncaları söz konusudur. Bu nedenle literatürde mümkünse her iki yönteminin birlikte kullanılması yönünde öneriler bulunmaktadır. Beton teknolojisinde en yaygın kullanılan tahribatsız yöntem tek eksenli basınç deneyi, tahribatsız yönetmeler ise Ultrases Atımlı Dalga Hızı (Ultrasonic Pulse Velocity, UPV) ve Test (Schmidt) Çekici'dir.
Özet (Çeviri)
The most important property of concrete, which is the most consumed material in the world after water, is its compressive strength. Compressive strength is important in engineering both in R&D studies and in the field because it gives an idea about other mechanical and durability properties, is easy to determine and reinforced concrete calculations are made considering this property. In addition, the inspection of the concrete used in reinforced concrete structures being constructed or completed is also based on compressive strength. There are two main methods for the compressive strength of concrete: destructive (with destruction) and non-destructive (without destruction). In destructive methods, the samples subjected to the test will not be reused, and in the type performed by coring, there are various drawbacks, especially the destruction of the element. For this reason, there are suggestions in the literature to use both methods together if possible. The most widely used non-destructive method in concrete technology is the uniaxial compression test, while non-destructive methods are Ultrasonic Pulse Velocity (UPV) and Test (Schmidt) Hammer.