Ateş dikeni meyvesi ekstraktı kullanılarak Fe₃O₄ nanopartiküllerinin yeşil sentez yoluyla hazırlanması, karakterizasyonu ve α-amilaz enziminin immobilizasyonunda kullanılabilirliğinin araştırılması
Preparation and characterization of Fe₃O₄ nanoparticles via green synthesis using firethorn (pyracantha) fruit extract and investigation of their usability in α-amylase enzyme immobilization.
- Tez No: 994661
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Yeşil sentez yöntemi, metal oksit bileşiklerinin üretilmesinde çevre dostu olması, sürdürülebilir, pratik, ekonomik ve güvenli bir yöntem olması kullanım açısından diğer yöntemlere nazaran daha fazla avantaj sağlamaktadır Yeşil sentezle üretilen nanopartiküller, genellikle daha biyouyumlu olma eğilimindedir, bu da tıbbi ve biyomedikal uygulamalar için uygun hale getirir. Çalışma da ilk olarak ateş dikeni meyvesinin sulu ekstraktı hazırlanacak ve bu ekstrakt ile Fe3O4 nanopartikülleri yeşil sentez yöntemi ile elde edilecektir. Fe3O4 nanopartikülleri ile polivinil alkol ve bir biyopolimer olan kitosan kompozitleri hazırlanacaktır. Bu kompozit taşıyıcı üzerine α-amilaz enziminin immobilizasyonu hedeflenmektedir. İmmobilize edilen enzim tekrar kullanılabilir, yüksek stabilite sağlar ve üretim süreçlerini daha verimli hale getirir. İmmobilize α-amilaz enzimi nişastanın hidrolizinin gerektiği gıda, kağıt ve ilaç sektörü gibi birçok endüstriyel uygulama ve laboratuvar çalışmalarında kullanılmaktadır. Kitosan/PVA/Fe3O4 kompoziti üzerine kovalent olarak immobilize edilecek olan α-amilaz enzimi enzimin optimum pH, ve sıcaklık, stabilite testleri (pH, sıcaklık ve depolama), operasyonel kararlılık ve tekrar kullanılabilirlik testleri uygulanacaktır. Kompozit yapının karakterizasyon çalışmaları FTIR, SEM, TGA, Zeta potansiyeli ile yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The production of metal oxide (Fe₃O₄) compounds via the green synthesis method offers significant advantages over other techniques due to its environmentally friendly, sustainable, practical, economical, and safe nature. Nanoparticles synthesized by green methods tend to exhibit enhanced biocompatibility, making them suitable for medical and biomedical applications. In this study, the primary objective is to obtain Fe₃O₄ nanoparticles through green synthesis using an aqueous extract of Pyracantha (firethorn) fruit. Following the green synthesis of Fe₃O₄ nanoparticles, the immobilization of the enzyme α-amylase onto these nanoparticles is targeted. Immobilized α-amylase has broad applications in various industrial and laboratory contexts, specifically for starch hydrolysis. This immobilized enzyme is advantageous as it is reusable, exhibits high stability, and enhances efficiency in production processes.Due to its starch-hydrolyzing effect, immobilized α-amylase can be utilized in sectors such as sweetener production, the paper industry, and pharmaceuticals. The enzyme will be covalently immobilized, and its optimum pH and temperature, along with stability tests (pH, temperature, and storage stability), operational stability, and reusability, will be examined. Furthermore, enzymatic kinetic parameters in starch hydrolysis will be determined. Structural analysis (characterization) of the Fe₃O₄ nanoparticles will be conducted using FTIR, SEM, TGA, zeta potential, and XRD techniques.