Alt ve üst çenelerin patoloji, travma ve implantoloji yönünden değerlendirilmesinde ortopan-tomografi ve spiral bilgisayarlı tomografinin kullanılması
  1. Tez No: 99468
  2. Yazar: AYCAN KAZANÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ZEYNİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Çeneler ve yüz bölgesinin karmaşık anatomik yapısı doğru ta nıya varılması ve uygun tedavi yönteminin seçilmesinde klasik klinik muayene yöntemlerini yetersiz kılmaktadır. Bu çalışmada dişhekimliği pratiğinde çok yaygın bir biçimde kullanılmakta olan ortopantomografi ile yeni bir görüntüleme yöntemi olan spiral bilgisayarlı tomografi, çeşitli klinik durumlarda sağladıkları avantajlar ve dezavantajlar açısından kıyaslanmıştır. 19'u erkek 9'u kadın olmak üzere toplam 28 hastalık bir grupta gerçekleştirdiğimiz çalışmada olgular patolojik oluşumlar, dental implant olguları ve travma olgusu olmak üzere üç alt grup altında ele alınmıştır. Patolo jik lezyonların lokalizasyonlan, boyutları, önemli anatomik yapılar ile olan komşulukları ve çevre dokularda oluşturdukları destrüksiyon açısından yapılan karşılaştırmalarda ortopantomografinin görüntü76 distorsiyonları ve boyutsal değişimler gibi önemli dezavantajları ol duğunu gözlenmiştir. Aynı şekilde dental implant tedavi planlamala rında mevcut kemik dokusunun kantitatif ölçümleri ve de vestibulo- lingual yöndeki kemik kalınlığının belirlenmesinde spiral bilgisayarlı tomografinin önemli avantajlar sağladığı saptanmıştır. Travma olgu sunda ise kırık fragmanlarının dislokasyonlan ve birbirleri ile olan ilişkilerinin, ortopantomografide yeterince belirgin olmamasına kar şın, spiral BT veri setinden rekonstrükte edilen üç-boyutlu görüntü lerde tatmin edici bilgiler elde edilmiştir. Çeneler ve yüz bölgesindeki önemli anatomik yapılara komşu patolojik lezyonların, dislokasyonlu çene kırıklarının ve dental implant uygulamalarının değerlendirilmesinde ve cerrahi girişim planlamasında, daha başarılı sonuçlar elde edebilmek ve olası komplikasyonlan önlemek açısından spiral BT yönteminin kullanıl masının yararlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Complex anatomical structures of maxillofacial region make the classical clinical examination methods unsufficient for the accurate diagnosis and the selection of appropriate treatment modality. This study compares the advantages and disadvantages of two imaging techniques applied in several clinical situations; the widespread used panoramic radiography method in dental practice, orthopantomography and the relatively new imaging method, spiral computed tomography. The study sample consists total of 28 patients (19 of patients were male and 9 were female) and was separated into three sub-groups as pathological cases, dental implant cases and maxillofacial trauma case.78 When compared with spiral computed tomography, it was determined that orthopantomography has some critical disadvantages such as image distortions and magnifications in determining the pathologic lesions' localization, seizure, relationships with important anatomical structures and the destructions in peripheral tissues. Spiral computed tomography also offers some important advantages in dental implant treatment planning, such as, quantitative measurement of available bone tissues and determination of thickness of the bone in vestibulo-lingual direction. In mandibular trauma patient the displacements and relationships of fractured fragments with each other were not so apparently seen in orthopantomography however, three-dimensional images reconstructed from spiral computed tomography data-set presents satisfactory information about the case. It was concluded that spiral computed tomography is more useful than orthopantomography for the preoperative diagnostic investigation and surgical planning in the pathological lesions close to certain anatomical structures of maxillofacial region, dental implant cases and displaced and comminuted maxillofacial fracture cases in order to obtain more successful results and to prevent possible complications,