Cin mısırı (zea mays L. var everta) yetiştiriciliğinde geleneksel ve şeritvari toprak işlemenin bazı toprak özellikleri, verim ve ürün kalitesine etkileri
Effects of conventional and strip tillage on selected soil properties, yi̇eld and product qualty i̇n popcorn (zea mays L. var everta) culti̇vati̇on
  1. Tez No: 994716
  2. Yazar: HÜSEYİNCAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Eskişehir ili Sivrihisar bölgesinde yürütülen çerezlik cin mısırı (Zea mays L. var everta) yetiştiriciliğinde, farklı toprak işleme yöntemlerinin toprak özellikleri, bitki gelişimi, verim ve ürün kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada iki farklı toprak işleme yöntemi uygulanmıştır: Geleneksel toprak işleme ve şeritvari (banda) toprak işleme. Geleneksel yöntemde toprak yöredeki geleneklere uygun olarak işlenerek geleneksel toprak işleme silsilesi uygulanmış; şeritvari yöntemde ise yalnızca ekim sıraları işlenmiş ve toprak daha az müdahaleye maruz bırakılmıştır. Denemeler 65 dekarlık bir parselin 12 dekarlık kısmında, her biri 6 dekarlık bloklar halinde yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan cin mısırı çeşidi“Elacin”çeşididir. Bitki gelişimi parametreleri (bitki boyu, yaprak sayısı, çimlenme süresi, koçan sayısı, koçan çapı, koçan uzunluğu, koçan ağırlığı), verim ve ürün kalite kriterleri (tane çapı, bin tane ağırlığı, karbonhidrat, protein, nişasta, yağ, lif, kül ve kuru madde oranları) ölçülmüş ve iki yöntem karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, verim açısından iki yöntem arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmamıştır. Geleneksel yöntemde 980,27 kg/da, şeritvari yöntemde ise 973,14 kg/da verim elde edilmiştir. Ancak geleneksel yöntemde toprak işleme işlemleri daha fazla yakıt ve işçilik maliyeti doğurduğundan, şeritvari yöntem ekonomik olarak daha avantajlı olduğu değerlendirilmiştir. Ayrıca, şeritvari yöntemde toprağın hacim ağırlığı daha düşük, porozitesi daha yüksek çıkmış ve toprak yapısının daha az sıkıştığı görülmüştür. Bitki gelişimi parametrelerinde de benzer sonuçlar elde edilmiş, bazı ölçütlerde geleneksel yöntem öne çıksa da, genel olarak her iki yöntemin benzer etkiler yarattığı görülmüştür. Ürün kalitesi açısından her iki yöntemde de yüksek patlama oranına sahip, protein ve nişasta değerleri açısından zengin mısır taneleri elde edilmiştir. Bu bağlamda, şeritvari toprak işleme yöntemi, sürdürülebilir tarım ilkeleri doğrultusunda cin mısırı yetiştiriciliğinde uygulanabilir bir alternatif olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of different soil tillage methods on soil properties, plant development, yield, and product quality in the cultivation of snack-type popcorn (Zea mays everta) in the Sivrihisar region of Eskişehir, Turkey. Two soil tillage methods were applied in the research: conventional tillage and strip (band) tillage. In the conventional method, the soil was prepared using traditional practices commonly employed in the region, following a full-sequence tillage system. In contrast, the strip tillage method involved processing only the crop rows, thereby subjecting the soil to less mechanical disturbance. The trials were carried out on a 12-decare section of a 65-decare field, divided into two randomized blocks of 6 decares each. The popcorn variety used in the study was“Elacin”. Plant development parameters—such as plant height, number of leaves, germination period, number of ears per plant, ear diameter, ear length, and ear weight—were measured. Yield and quality characteristics, including kernel diameter, thousand kernel weight, and the contents of carbohydrate, protein, starch, oil, fiber, ash, and dry matter, were also evaluated for both tillage systems. According to the results, there was no statistically significant difference in yield between the two methods. The conventional method yielded 980.27 kg/da, while the strip tillage method yielded 973.14 kg/da. However, due to higher fuel consumption and labor requirements associated with the conventional method, the strip tillage system was considered economically more advantageous. Furthermore, bulk density was found to be lower and total porosity higher in the strip tillage plots, indicating reduced soil compaction and better soil structure preservation. Similar outcomes were observed in terms of plant development parameters, with minor advantages in some criteria for the conventional method, but overall, both systems produced comparable results. In terms of grain quality, both methods yielded popcorn kernels with high popping volume and rich protein and starch content. In this context, the strip tillage method can be considered a viable alternative for popcorn cultivation under the principles of sustainable agriculture.