Ortaokul Türkçe öğretmenlerinin dil bilgisi öğretimi algıları
Secondary school Turkish teachers' perceptions about grammar teaching
- Tez No: 994727
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul Türkçe öğretmenlerinin dil bilgisi öğretim algılarına ilişkin bir görünüm sunmaktır. Araştırma nicel araştırma yaklaşımı kapsamında betimsel tarama modelinde yapılandırılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2024-2025 eğitim-öğretim yılında farklı illerde görev yapan 313 ortaokul Türkçe öğretmeni oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve 31 maddeden oluşan 4'lü Likert biçimi dil bilgisi öğretimi algıları sormacasından yararlanılmıştır. Sormaca Google forms üzerinden genel ağ aracılığıyla katılımcılara gönderilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26.0 istatistik programına aktarılarak çözümlemeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara bakıldığında ortaokul Türkçe öğretmenlerinin dil bilgisi öğretimine bakışları olumludur. Türkçe öğretmenleri açık ve örtük öğretim ile tümevarım ve tümdengelim yöntemlerini birbirini tamamlayan unsur olarak görmektedir. Ayrıca Türkçe öğretmenleri dil bilgisi öğretimini dengeli, esnek ve öğrenci gereksinimlerine duyarlı bir anlayışa yürütmektedir. Türkçe öğretmenleri dil bilgisi öğretiminde hem kural ve biçim odaklı yaklaşımları hem de bağlamsal ve anlam temelli yaklaşımları birlikte kullanmaktadır. Türkçe öğretmenleri dil bilgisinin öğrencilerin hem dil becerilerini geliştirmede hem de dili yetkin bir biçimde kullanmada önemli bir rol oynadığını düşünmektedir. Elde edilen sonuçlardan yönelimle Türkçe öğretmenlerinin dil bilgisi konusundaki karar alma süreçlerini ayrıntılı biçimde anlamak için odak grup görüşmeleri, sınıf içi gözlem temelli vaka çalışmaları gibi nitel odaklı çalışmalar yürütülmesi, Türkçe dersi öğretim programlarının esnek ve bütüncül dil bilgisi öğretimi anlayışını destekleyecek biçimde geliştirilmesi, araştırmanın nicel bulgularının farklı değişkenler merkeze alınarak yeni araştırmalarla derinleştirilebileceği ve farklı iller veya kültürel bağlamlar arasında karşılaştırmalı araştırmalar yapılabileceği önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to provide an overview of middle school Turkish language teachers' perceptions of grammar teaching. The research is structured within a descriptive survey model as part of a quantitative research approach. The participants consisted of 313 middle school Turkish language teachers working in different provinces during the 2024- 2025 academic year. Data collection utilized a personal information form and a 31-item, 4- point Likert-style questionnaire on perceptions of grammar teaching. The questionnaire was sent to participants via Google Forms. The collected data were transferred to the SPSS 26.0 statistical program for analysis. The findings indicate that middle school Turkish language teachers have a positive view of grammar teaching. Turkish language teachers see explicit and implicit instruction, as well as inductive and deductive methods, as complementary elements. Furthermore, Turkish language teachers conduct grammar teaching with a balanced, flexible, and student-needs-sensitive approach. In grammar teaching, Turkish language teachers use both rule- and form-oriented approaches as well as contextual and meaning-based approaches. Turkish language teachers believe that grammar plays a significant role in both developing students' language skills and using the language competently. Based on the results obtained, it is suggested that qualitative studies, such as focus group interviews and classroom observation-based case studies, be conducted to understand Turkish language teachers' decision-making processes regarding grammar in detail; that Turkish language curricula be developed to support a flexible and holistic approach to grammar teaching; that the quantitative findings of the research be deepened with new research focusing on different variables; and that comparative studies be conducted between different provinces or cultural contexts.