Türkiye'de yaygın olan tarımsal üretim anlayışının tarımsal işletmeciliğe dönüşümünü engelleyen sosyo-ekonomik faktörler (İçeriçumra örneği)
On socio-economic factors preventing the transformation of the common mode agricultural production in Turkey into agricultural business management (The case of İçeriçumra)
- Tez No: 147563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Türkiye'de yaygın olan tarımsal üretim biçiminin tarımsal işletmeciliğe dönüşümünü engelleyen sosyo-ekonomik faktörler konulu çalışmamız Türk tarımının mevcut durumu üzerine yapılmış betimleyici bir araştırmadır. Araştırmamızda tarım sektörünün içinde yer aldığı durum işletme büyüklükleri, mekanizasyon, ürün verimi, üreticilerin ürettikleri ürünleri ne şekilde tespit ettiği, nasıl ürettiği ve mevcut duruma bakış açıları yönünden ele alınmıştır. Tarım sektörünün istihdam ve nüfus açısından büyük bir yer kapladığı ülkemizde tarımın mevcut haliyle ülke ekonomisine katkı yapması çok zordur. Özellikle verim ve kalite açısından ülkemiz tarımı diğer ülkelerle baş etme konusunda zorlanmaktadır. Bu durumun giderilebilmesi için yönetimlerin tarım konusunda yeni politikalar belirlemesi gereklidir. Aksi halde ülke tarımının bugünkü durumdan daha kötü bir hale gelmesi kaçınılmaz görünmektedir. 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study on socioeconomic factors preventing the conversion of common agricultural production way in Turkey into the agricultural business management is a descriptive work that studied on present position of Turkish agriculture. In our study, the position agricultural sector placed has been studied towards importance of business, mechanisation, output, how the producers determine the product they produces and producers point of view for present position. In our country which has a large position regarding employment and population, it is very diffucult to contribute to the economy of stat efor agriculture with its present position. Especially, agriculture of our country has difficults on coping with others. İn order to stop this case, management must determine new policies on agriculture. In contrast, it seems inevitable for agriculture of country to become worse than now. 106