İçeriçumra kasabası (Çumra/Konya) folkloru üzerine incelemeler
İçeriçumra town (Çumra / Konya) explorations in folklore
- Tez No: 331830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 633
Özet
?çeriçumra, Konya-Karaman yolu üzerinde bulunan tarihî, kültürel, ekonomik ve sosyal yönden geli?mi? bir yerle?im merkezidir. 6977 nüfuslu beldenin (2012 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre) tarihî derinliği, insanlar arasındaki akrabalık bağlarının girift bir yapı olu?turmasına, gelenek ve göreneklerin çe?itlenmesine ortam hazırlamı?tır. ??te beldenin bu tarihsel ve toplumsal yapısı İçeriçumra Kasabası (Çumra/Konya) Folkloru Üzerine İncelemeler adlı çalı?mamızın olu?masına ortam hazırlamı?tır. Tezimizde ?çeriçumra iki bölüm halinde ele alınmı?tır. Birinci bölüm; kasabanın genel hatlarıyla incelenmesi, ikinci bölümü ise folkloru üzerine kurulmu?tur.ivBirinci bölümde beldenin tarihsel yapısı, isminin doğu?u, ekonomik, coğrafî, iklimsel ve siyasî özelliklerine dair bilgiler verilmi?, belirtilen konular, farklı ara?tırmacılar kaynak gösterilerek ele alınmı?tır. Kasabanın tarihsel süreci konusunda Mehmet Kınalı?nın İçeriçumra, ?zzet Sak?ın 10-11 ve 47 Numaralı Konya Şer?iye Sicilleri, Münir Atalar?ın Hac Yolu Güzergâhı ve Masrafı (Karayolu, 1253/1837), Betül Özger?in 74/F-4 NumaralıKonya Şer?iye Sicili?ne Göre Sosyal, İdari Dini, Hukuki ve Kültürel Açıdan Konya ve Mehmet Ali Güven?in 33 Numaralı Konya Şer?iye Sicili (Değerlendirme ve Transkripsiyon) adlı çalı?malarından faydalanılmı?tır.Aynı bölümde ele alınan diğer konular ile ilgili olarak ?çeriçumra Belediyesi birimlerinden, elektronik kaynaklardan ve Ha?im Karpuz?un Türk Kültür Varlıkları Envanteri adlı eserinden yararlanılmıştır.?kinci bölüm İçeriçumra Folkloru adını ta?ımakta ve çalı?mamızın asıl yekûnunu olu?turmaktadır. Bu ana ba?lık altında 12 alt bölümden te?ekkül olan bu kısmı; yazılı kaynaklar ve beldeden yapılan derlemeler ?ekillendirmi?tir. Bölümün ağırlık noktasını derlemeler olu?turmu?tur. Bu sayede kasaba sakinlerinin hafızalarında bulunan ürünler, yazıya geçirilmi? ve kaybolmaya yüz tutmu? gelenek ve göreneklerin unutulması engellenmi?tir.
Özet (Çeviri)
?çeriçumra, on the way to Konya-Karaman historical, cultural, economic and socially is a developed settlement. Borough with a population of 6,977 (of 2012 according to address-based populationregistration system), historical depth, created the environment of the intricating ties of relationship between people anddiversification of customs and traditions.Here is histori caland social structure of the borough created theenvironment of the formation of our study named Town Of ?çeriçumra (Çumra / Konya) Explorations in Folklore.v?çeriçumra is discussed in two parts in our thesis. The firstchapter is an overview of the town's investigation, the second partis based on the folklore.In the first chapter the historical structure of the borough, name?s birth, economic, geographic, climatic and politicalinformation is given as to the properties,the specified matters arediscussed different researchers by showing its source. About theprocess of the history of the town, Mehmet Kınalı's ?çeriçumra, ?zzet Sak?s 10-11 and 47 Numbered Sharia Court Registries inKonya, Münir Atalar?s Pilgrimage Route, Route and Costs (Highway, 1253/1837), Betül Özger's to 74/F-4 Numbered Konya Sharia Registry, Social, Administration Religious, Legal and Cultural Perspective of Konya and Mehmet Ali Güven?s 33 Numbered Konya Sharia Registry (Evaluation and Transcription) named works were utilized.About other issues taken up in the same section, theMunicipality of ?çeriçumra units, electronic sources and the work of Ha?im Karpuz's Inventory Assets of Turkish Cultur wereutilized.The second part of our study bears the name of Folklore of ?çeriçumra and is formed the main sum. This main topic of thissection, which formed 12 sub-sections, has been shaped by thevwritten sources and compilations which have been done from theborough. Compilations are formed main point of the section. In thisway, the products in the memory of the inhabitants of the town aretranscribed and the edge of extinction of custums and traditionsforgotten is prevented.