Libya'da İslami banka tercihini etkileyen faktörler: Misrata-Libya örneği
Factors influencing the preference for Islamic banks in Libya: The Misrata-Libya example
- Tez No: 994812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALMABROK F. AHMID
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Libya'da İslami bankacılığa yönelik müşteri tercihlerini etkileyen faktörleri incelemektedir. Araştırma, özellikle gelişmekte olan pazarlarda İslami bankacılığın öneminin giderek artmasının yanı sıra, etik güvenilirlik ve şeriata uygunluğun müşteri güveni ve benimsemesi açısından kritik bir rol oynamasından hareketle yürütülmüştür. Yerleşik teorik çerçeveler ve önceki ampirik kanıtların esas alındığı bu çalışmada, söz konusu yapıları müşteri tercihlerine bağlayan kavramsal bir model geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, yapılandırılmış bir anket, Libya'daki bankacılık kurumlarında görev yapan 403 çalışana dağıtılmış ve veri taraması sonrasında 395 yanıt geçerli kabul edilmiştir. Önerilen ilişkileri test etmek amacıyla AMOS kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) uygulanmıştır. Sonuçlar, etik değerler, İslami finans okuryazarlığı ve itibarın müşteri tercihlerini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuş; ayrıca şeriata uyum, şeffaflık ve bilginin müşteri tercihlerinin oluşmasındaki merkezi rolünü doğrulamıştır. Bununla birlikte, hizmet kalitesi, faydalar ve kolaylık kriterleri ise anlamlı bir etki göstermemiş ve Libya bağlamında etik uyum ve güvenilirliğin operasyonel unsurlardan daha ağır bastığını düşündürmüştür. Bulgular, İslami bankacılıkta müşteri davranışını şekillendiren çok boyutlu faktörleri ortaya koyarak literatüre katkı sağlamakta ve farkındalığın sınırlı olduğu pazarlarda etik ve okuryazarlığın benzersiz rolünü öne çıkarmaktadır. Sıkı tarama, eksik verilerin işlenmesi ve kapsamlı doğrulama testleri, çalışmanın yöntemsel olarak güvenilirliğini ortaya koyarak sonuçların geçerliliğini artırmaktadır. Çalışma, politika yapıcılar ve bankacılık uygulayıcıları için pratik sonuçlar sunmakta; etik yönetişimin güçlendirilmesi, finansal okuryazarlık programlarının geliştirilmesi ve itibar sermayesinin inşasının Libya'da İslami bankacılığın sürdürülebilir büyümesini desteklemedeki önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bulgular İslami bankacılığın etik ve kapsayıcı finansal sistemlerin geliştirilmesinde rolünü genişletmesine yönelik hem teorik hem de pratik içgörüler sunmaktadır. Gelecek araştırmalarda, ülkeler arası karşılaştırmaların ve teknolojik yeniliklerin müşteri tercihlerine etkisinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors influencing customer preferences for Islamic banking in Libya. The research is motivated by the growing significance of Islamic banking in emerging markets, where ethical credibility and Shariah compliance are crucial to customer trust and adoption. Drawing on established theoretical frameworks and prior empirical evidence, the study develops a conceptual model linking these constructs to customer preferences. A structured questionnaire was distributed to 403 employees across Libyan banking institutions, yielding 395 valid responses after data screening. Structural Equation Modeling (SEM) using AMOS was employed to test the hypothesized relationships. The results reveal that ethical values, Islamic financial literacy, and reputation significantly influence customer preferences, confirming the centrality of Shariah compliance, transparency, and knowledge in shaping customer choices. Conversely, service quality, benefits, and convenience did not show a significant effect, suggesting that in the Libyan context, ethical alignment and credibility outweigh operational considerations. These findings contribute to the literature by highlighting the multidimensional factors shaping customer behavior in Islamic banking and by underscoring the unique role of ethics and literacy in markets with limited awareness. Methodologically, the study demonstrates robustness through rigorous screening, treatment of missing data, and comprehensive validation tests, ensuring the reliability of results. The study offers practical implications for policymakers and banking practitioners, emphasizing the importance of strengthening ethical governance, enhancing financial literacy programs, and building reputational capital to foster sustainable growth of Islamic banking in Libya. Future research is encouraged to explore cross-country comparisons and the impact of technological innovation on customer preferences. Overall, the findings provide both theoretical and practical insights into how Islamic banking can expand its role in promoting ethical and inclusive financial systems.