إشكالية الشَّر في الوعي الصوفي
Tasavvuf düşüncesinde şer problemi
- Tez No: 994821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED NUR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada kötülüğün (şer) varlığı sorusu insan düşüncesinde geniş bir yer kaplamış ve günümüzde de çoğu düşünür, filozof ve dindar insanları meşgul etmeye devam etmektedir. Bununla beraber onların ilah ve ilahi sıfatların, dünyada kötülüğün varlığıyla olan ilişkisi hakkındaki tasavvurlarını önemli ölçüde etkilemiştir. İslami manada, kötülük meselesine ilişkin algılar ve görüşler, felsefe, teoloji ve tasavvuf gibi bilgi alanlarına bağlı olarak farklılıklar göstermiştir. Sufî düşüncenin ilk öncüleri, kendi entelektüel ve estetik yöntemlerine göre bu konuyu ele almada kendilerine özgü bir yaklaşım benimsemişlerdir. Bu yöntem çerçevesinde konuyu iki açıdan ele almışlardır. Bu iki bakış açısından birincisi nazarî, entelektüel ve rasyonel bir bakış açısı iken ikincisi ise pratik, estetik ve vicdani bir bakış açısıdır. Bu da onları diğer İslami ekollerden ayrılmışlardır. Buradan hareketle bu sûfî ekolün, konuyu ele almadaki yaklaşımını, kötülüğün indirgemeci anlayışının ötesine geçen ve onu varoluş, insanlık ve yaşam ile bütünleşmiş İslami çerçevesi içinde ele alan bir yaklaşım olarak incelemek gerekmiştir. Bu yaklaşım ise, bu konuyu genellikle fikrî ve psikolojik yönleriyle sınırlandıran felsefi çerçeveden ziyade, daha geniş bir terbevî ve davranışsal çerçeve içinde vicdanî bir şekilde ele almaktadır. Dolayısıyla, araştırmanın temel problemi“tarihsel olarak kötülük (şer) problemi ve Sufizmin bu problemle başa çıkmak için kullandığı teorik argümanlar ve pratik yöntemler”konusu etrafında şekillenmektedir. Araştırma üç bölüme ayrılmış olup birinci bölüm, kötülük problemine ilişkin kapsamlı bir tarihsel, felsefi ve entelektüel genel bakış sunmaktadır. İkinci bölümde, bu konuyla alakalı Sufi düşünce öncülerinin nazarî arka planı incelenmiş ve sufî ekolün konuyla ilgili bilgi boyutu analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu sorunun terbevî (eğitimsel) ve vicdanî bir perspektiften analiz edildikten sonra, amelî ve davranışsal boyutu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of the existence of evil in the world has occupied a significant place in human thought and continues to engage philosophers, thinkers, and adherents of various religions. It has had a profound impact on many conceptions of God, His attributes, and His relationship to the occurrence of evil in the world. Within the Islamic context, perspectives on the problem of evil have varied and diversified according to different fields of knowledge, including philosophy, theology (kalām), and Sufism. Early Sufi thinkers developed a distinctive approach to this issue in accordance with their intellectual and experiential methodology. They addressed the problem from two complementary perspectives: a theoretical, rational, and intellectual dimension, and a practical, experiential, and spiritual dimension, through which they distinguished themselves from other Islamic schools of thought. Given this distinctive approach, it becomes necessary to examine how the Sufi tradition dealt with the problem of evil, as it represents a perspective that transcends reductionist understandings of evil. Instead, it addresses the issue within a comprehensive Islamic worldview of existence, humanity, and life, and engages with it through an experiential and spiritual lens within a broader ethical and educational framework. This approach goes beyond the purely philosophical framework, which often confines the problem to its intellectual and psychological aspects. Accordingly, the central research question of this study revolves around: The historical development of the problem of evil, and the theoretical propositions and practical methods through which Sufis addressed this problem. The study is divided into three main sections. The first section presents a comprehensive historical, philosophical, and intellectual overview of the problem of evil. The second section analyzes the Sufi experience in its epistemological dimension by examining the theoretical foundations of early Sufi thinkers regarding this issue. The third section explores the Sufi treatment of the problem in its practical and behavioral dimension, through an analysis grounded in spiritual and ethical education.