تقويم المحتوى الثقافي في كتب اللغة العربية للمرحلة الثانوية في إندونيسيا
Endonezya ortaokul Arapça ders kitaplarındaki kültürel içeriğin değerlendirilmesi
- Tez No: 994823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED NUR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Endonezya Cumhuriyeti Din İşleri Bakanlığı tarafından 2020 yılında yayımlanan ortaokul 10., 11. ve 12. sınıf Arapça ders kitaplarının içeriğini, Endonezya'daki ulusal eğitim politikasının hedeflerine ulaşmak amacıyla kültürel içerik ve değerlere odaklanarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu analiz, çeşitli etkinlikler içeren eğitim materyallerinin içeriklerinin incelenmesiyle nitel ve betimleyici metot kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, kitapların, Din İşleri Bakanlığı'nın 2019 tarih ve 183 sayılı kararı ile paralel olarak, dindarlık, dürüstlük, sorumluluk ve dinî itidal gibi insani, dini ve ulusal değerler içerdiğini göstermiştir. Arap kültürünün etkinliğine rağmen, değerleri global ve çok kültürlü bir bağlamda sunmaları, bu kitapları daha fazla dışarıya açık kılan güçlü yönlerden biridir. Ancak, Endonezya yerel kültürünün temsil ediliş oranı hâlâ olması gerekenden çok uzakta kalmakta ki bu da Arapça kitapların gelecekteki düzenlenmesi konusunda dikkate alınması gereken önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the content of Arabic language textbooks for grades 10, 11, and 12 of senior high schools published by the Ministry of Religious Affairs of the Republic of Indonesia in 2020. The analysis focuses on the cultural content presented in the textbooks, the values embedded within the learning materials, and the extent to which these textbooks align with the objectives of Indonesia's national education policy. The study employs a qualitative descriptive research design using a content analysis approach. The analysis examines learning materials based on three cultural dimensions: cultural products, cultural practices (or cultural spaces), and cultural perspectives. Through this framework, the study seeks to identify how cultural values are represented and conveyed in the Arabic language textbooks. The findings indicate that the textbooks incorporate character, religious, and national values in accordance with the Decree of the Minister of Religious Affairs (KMA) No. 183 of 2019. These values include religiosity, honesty, responsibility, and religious moderation. Although Arabic culture is prominently represented in the textbooks, the presentation of values within a global and multicultural context constitutes a significant strength. However, the representation of local Indonesian culture remains limited, which highlights an important area for improvement in the future development of Arabic language textbooks.