المحتوي اللّغوي لمناهج تعليم العربية في ثانويات الأئمة والخطباء التركية
Türkiye'deki imam hatip liselerinde Arapça öğretiminde uygulanan programların dilsel içeriği
  1. Tez No: 637813
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BEKİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED ALADWANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Her bir ders programı, genellikle eğitsel, özel olarak da dilsel içeriği ile müfredatın ana unsurudur. Bu çalışma müfredatın amacına ve hedefine ulaşması için dilsel içeriğin yapısı, dağıtımı, kelime haznesi, sunuş yöntemleri, dil özellikleri, noktalama işaretleri ve ayarlaması ile ilgilenir. Bu çalışma, (Türkiye'deki İmam Hatip Liselerinde Arapça Öğretiminde Uygulanan Programların Dilsel İçeriği) başlığı adı altında Arapça öğretim standartlarına ne derece uygun olduğuna cevap vermeye çalışır. Bu araştırma, Türkiye`deki İmam Hatip okullarının müfredatındaki eğitsel ya da dilsel içeriğin gerçeği ile ilgilidir, ve Arapça öğretim müfredatının değerlendirilmesi ve geliştirilmesinde katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, 4 müfredatta yer alan dilsel içeriğin yapısını, dil unsurlarını ve becerilerini sunmaktadır. Bu dil unsurlarının içeriğinden, becerilerinden ve kelime dağarcığından bahseder. Müfredat dağılımını da ele alarak sonrasında derslerde nasıl sunulduğunu gösterir. Çalışmada, dilsel içeriğin yapısını ve bileşenlerini tanıtmak için betimleyici bir metot kullanılarak sonuçlara ulaşmak için eleştirisini ve değerlendirmesini yapar. Bu çalışmanın sonuçlarını şu maddelerle sıralayabiliriz: Bu müfredatın, sesler dışında bütün beceri ve yöntemleri kapsadığına, dersler arasında kullanılan sözcük ve cümlelerde sayı yönünden belirgin bir fark olduğuna, noktalama işaretlerine dikkat edilmediğine değinir.
Özet (Çeviri)
The educational content in general and the linguistic content of each particular course is the main nerve of the curriculum, so the authors are concerned with the components, vocabulary, distribution, and presentation of the linguistic content, the linguistic style, punctuation marks, and tuning in it, so that the curriculum meets its goal and purpose. This research is concerned with the linguistic content, it came under the title (the linguistic content of the curricula for teaching Arabic in the high schools of the imams and Turkish preachers), and it tries to answer the following question: How well did the Arabic language curriculum in the schools of the imams and Turkish preachers - secondary stage - meet the standards of modern Arabic language teaching? The research aims to: To reveal the nature of the linguistic content in the curriculum of schools of Turkish imams and preachers, and to contribute to the evaluation and development of Arabic language teaching curricula in Turkey. The research presents the components of the linguistic content; One of the elements of the language and its skills in the four curricula, and mentions the vocabulary of these elements and skills, then mentions how these vocabulary was distributed, and then shows the way to display these vocabulary in the lessons, and the research used the descriptive approach to present the components of the linguistic content, then its criticism and evaluation to reach the results, and from these results: Curricula contain elements of the language and its skills with the exception of sounds, the presence of a clear difference between one lesson and another in the number of vocabulary phrases, lack of interest in punctuation marks. إن المحتوى التعليمي عامة والمحتوى اللغوي لكل مقرر دراسي خاصة، هو العصب الرئيسي للمنهاج، لذلك يهتم المؤلفون بمكونات المحتوى اللغوي ومفرداتها وتوزيعها وطريقة عرضها، والنمط اللغوي، وعلمات الترقيم، والضبط فيه، حتى يفي المنهاج بهدفه وغرضه. وهذا البحث يهتم بالمحتوى اللغوي، جاء بعنوان )المحتوى اللغوي لمناهج تعليم العربية في ثانويات األئمة والخطباء التركية(، ويحاول اإلجابة عن السؤال اآلتي: ما مدى استيفاء منهاج عربية اللغة في مدارس ال العربية األئمة والخطباء التركية – المرحلة الثانوية – لمعايير تعليم اللغة الحديثة؟، وقد هدف البحث إلى: الكشف عن طبيعة المحتوى اللغوي في منهاج مدارس األئمة والخطباء التركية، واإلسهام في تقويم وتطوير مناهج تعليم اللغة العربية في تركيا. ويعرض البحث مكونات المحتوى اللغوي؛ من عناصر اللغة ومهاراتها في المناهج األربعة، ويذكر مفردات هذه العناصر والمها ارت، ثم يذكر كيف وزعت هذه المفردات، وبعدها يبين طريقة عرض هذه المفردات في الدروس، واستخدم البحث المنهج الوصفي لعرض مكونات المحتوى اللغوي، ثم نقدها وتقويمها للوصول إلى النتائج، ومن هذه النتائج: احتواء المناهج على عناصر اللغة ومهاراتها باستثناء األصوات، ووجود تفاوت واضح بين درس وآخر في عدد المفردات والعبارات، وعدم االهتمام بعلمات الترقيم. كلماتّمفتاحية: المحتوى اللغوي، تعليم العربية في تركيا، مدارس األئمة والخطباء، عناصر اللغة، مهارات اللغة، المحتوى، المنهاج، التعليم.